Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Mury starego ratusza zalane, specjaliści oceniają straty. Sprawa trafiła na policję

Facebook Twitter

Stary Ratusz został wyłączony ze zwiedzania, poinformował magistrat i Muzeum Częstochowskie. Wszystko z powodu chuligańskiego wybryku dwójki chłopców, którzy odkręcili wodę w toalecie powyżej pawilonu z zabytkowymi murami.

fot. czestochowa.pl

Doszło do zalania historycznych reliktów architektonicznych Starego Ratusza:

Tomasz Jamroziński: Zabytkowe mury pierwszego częstochowskiego ratusza oraz towarzysząca im wystawa prezentowane są w podziemnym pawilonie na Starym Rynku. Niestety w najbliższym czasie nie będzie można odwiedzić muzeum na Starym Rynku. Ze względu na bezpieczeństwo obiekt muzeum częstochowskiego pozostanie zamknięty do odwołania. Chuligański czyn uniemożliwia mieszkańcom miasta, turystom, gościom na zwiedzanie Starego Ratusza i towarzyszącej mu wystawy. Na wapienne mury mogło wylać się nawet 3000 litrów wody. Ze wstępnej oceny uszkodzeń wynika, że obiekt może być zamknięty nawet do końca tego roku.

Uszkodzona jest też instalacja elektryczna oraz przemoczony strop obiektu muzealnego

– informuje Tomasz Jamroziński z biura prasowego Urzędu Miasta.

Był to chuligański wybryk

– informują urzędnicy. Na pewno wystawa nie zostanie udostępniona w kolejnych tygodniach. Potrzebne będą wyceny strat i niezbędne naprawy:

Tomasz Jamroziński: Chuliganie odkręcili tzw. zawór czerpalny w jednej z toalet publicznych. To są toalety, które znajdują się powyżej obiektu muzealnego i są administrowane przez najemcę kawiarni. W efekcie wyciekło około 3000 litrów wody. Część tej wody nie odebrała kratka odpływowa, woda więc przesiąkła przez strop i zalała zabytkowe mury. Uszkodzeniu uległa także instalacja elektryczna w podłodze. Trwają również ustalenia dotyczące innych strat. Uszkodzeniu nie uległy znajdujące się na wystawie zbiory. Wstępne oględziny obiektu przeprowadzone przez specjalistę w zakresie konserwacji nie napawają optymizmem. Dokładna diagnoza uszkodzeń będzie możliwa dopiero po całkowitym odparowaniu wody z murów. Proces ten musi następować bardzo powoli.

Miasto po zakończeniu przebudowy stara się przywrócić zainteresowanie Starym Rynkiem. Zabytkowe mury ratusza są jedną z atrakcji tej dzielnicy. Była to duża inwestycja połączona z przebudową na Starym Mieście dofinansowana z unijnego budżetu:

Tomasz Jamroziński: W latach 2019-2021 na rynku były prowadzone prace budowlane w ramach projektu przebudowy i rozbudowy budynku ratusza starej Częstochowy. Projekt zakładał modernizację płyty Starego Rynku oraz utworzenie pawilonu, który w części podziemnej mieści obiekt muzealny, w części naziemnej kawiarnię z toaletami publicznymi. Schody prowadzące do muzeum pełnią funkcję amfiteatru dla kameralnych imprez okolicznościowych. Atrakcjami są plenerowa galeria rzeźb Jerzego Kędziory oraz strefa wypoczynku obejmująca małą architekturę i fontanny

– informował Tomasz Jamroziński z częstochowskiego magistratu. Sprawą zniszczeń zajmuje się też policja, która zabezpieczyła monitoring. Do sprawy będziemy jeszcze wracać.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj