Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Młodzież pozna więcej historii Częstochowy podczas atrakcyjnych lekcji. Nowy historyczno-edukacyjny projekt

Facebook Twitter

"Częstochowa Moje Miasto" - to nazwa nowego edukacyjnego programu, który ma przybliżyć uczniom więcej wiadomości na temat historii regionalnej.

Zainaugurowano go na okoliczność nowego roku szkolnego, również w celu większej aktywizacji i uspołecznienia uczniów. Czego się dowiedzą?

Historię militarną czy historię cywilną, proces uprzemysłowienia Częstochowy, wcześniej proces łączenia obu miast – Starej i Nowej Częstochowy w jedną całość, którą teraz oglądamy jako centrum i aleje – to był rok 1826. Wcześniej żadnych alei nie było. Mamy tutaj do czynienia z ogromem wiedzy i możliwości jej zdobycia

– o programie mówi historyk Grzegorz Basiński.

Dzięki programowi z licznymi wycieczkami, odbudowujemy również nasze kontakty z najbliższym otoczeniem

– mówią nauczyciele.

Na razie zaczniemy od uczniów 6. klas. Przez rok będą realizowane zajęcia lekcyjne w szkołach. Cała młodzież będzie dodatkowo spędzała ciekawy czas. To się zbiega z sytuacją popandemiczną, żeby jak najmocniej angażować młodzież. Co jest dla mnie najważniejsze, to historia Częstochowy i regionu – by się pouczyć, dowiedzieć, spotkać w różnych ciekawych miejscach dla Częstochowy.

Program dotyczący historii miasta i regionu „Częstochowa Moje Miasto” na razie zaplanowano na bieżący rok szkolny dla 6-klasistów, być może jego zakres będzie poszerzony, mówi naczelnik edukacji w mieście Rafał Piotrowski. Ma być przede wszystkim atrakcyjnie dla młodzieży:

One przewidują nie tylko siedzenie w ławkach, ale przede wszystkim przewidują wycieczki w najróżniejsze miejsca, żeby zetknąć ze świadectwami namacalnej historii.

Radio JURA: Forma będzie ważna, żeby było atrakcyjniej niż na lekcji historii.

Scenariusze są tylko narzędziem. To, w jaki sposób będzie przygotowane, przeprowadzone, jest najistotniejsze. Stawiamy nie na typową lekcję historii, będą to lekcje w terenie, będą formy zwiedzania tych miejsc, które są bardzo istotne. Bardzo dużo będzie zależeć od nauczycieli.

Zaplanowano 32 atrakcyjne lekcje. Zajęcia będą odbywać się raz w tygodniu. Z nauczycielem historii Grzegorzem Basińskim oraz naczelnikiem Rafałem Piotrowskim rozmawiał Mariusz Osyra.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 lipca 2022