Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Miasto realizuje program opieki nad bezdomnymi zwierzętami

Facebook Twitter

W tym roku, Częstochowa po raz kolejny realizuje miejski program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz i zapobiegania ich bezdomności.

W związku z tym mamy informacje, które powinny ucieszyć właścicieli czworonogów. Magistrat dotuje m.in. kastracje i sterylizację psów oraz kotów mających swoich właścicieli:

Informacje, jak się zgłosić do tego programu, można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska i Leśnictwa w naszym wydziale. Dodam, że procedura skorzystania z tych zabiegów została uproszczona, więc naprawdę warto się zgłosić z własnymi pupilami. Wystarczy, żeby zwierzę miało ukończone sześć miesięcy życia a u psów niewymagane są książeczki, jedynie psy powinny być szczepione. To zadanie także uzupełnia wniosek z Budżetu Obywatelskiego, co powoduje, że właściciele już we wszystkich  dzielnicach mogą się zgłaszać do tego programu. Jest to oczywiście bezpłatne.

– mówiła Małgorzata Iżyńska – społeczny konsultant ds. ochrony zwierząt Urzędu Miasta. Nabór wniosków do zabiegów potrwa do końca września. Miasto na ten cel przekazało 60 tys. zł. W ramach miejskiego programu opieki nad zwierzętami i zapobiegania bezdomności uruchomiony został także program sterylizacji i kastracji kotów wolnobytujących:

Na realizację tego projektu zostało przekazane 70 tys., o które wnioskowałam do Prezydenta Matyjaszczyka, który – bardzo się cieszę – bo przychylił się po raz kolejny do mojej prośby związanej właśnie ze zwierzętami. Do realizacji zadania przystąpiło po podpisaniu umowy z miastem Stowarzyszenie Częstochowa dla Zwierząt, które będzie pomagało w odławianiu kotów i kierowało na zabiegi do ośmiu gabinetów weterynaryjnych. Stowarzyszenie dysponuje też np. klatkami-łapkami, jeżeli ktoś nie jest w stanie samodzielnie takiego kota odłowić. W ramach tych zabiegów koty będą również odrobaczane i odpchlone.

Dlaczego prowadzone jest takie działanie?

Koty wolno żyjące to tak naprawdę bezdomne koty, które żyją obok nas. Często są one dokarmiane przez miłośników zwierząt. Wystawiane są dla nich kocie domki, finansowane z urzędu miasta, bądź schronisko, w których bytują. To tak naprawdę dzikie zwierzęta, których rozród jest niekontrolowany, przez co rozmnażają się na potęgę. Niestety potem cierpią w tej bezdomności chore i potrzebujące pomocy. Dlatego jedynym humanitarnym i efektywnym sposobem, aby zmniejszyć taką populację jest kastracja kotów i sterylizacja kotek.

– dodaje Małgorzata Iżyńska – społeczny konsultant ds. ochrony zwierząt Urzędu Miasta. Największa pula środków z miejskiego programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności czyli 1 mln 200 tys. zł. zostało przekazane na funkcjonowanie Schroniska dla zwierząt przy ul. Gilowej:

Również łączy się to z funkcjonowaniem schroniska, odławianiem bezdomnych zwierząt, dalsza opieka weterynaryjna nad nimi. Również sterylizacja i kastracja, ponieważ wszystkie zwierzęta, które trafiają do naszego schroniska są po tych zabiegach. Oczywiście opieka całodobowa po wypadkach komunikacyjnych, których ulegają zwierzęta, które są też do schroniska przywożone.

Łącznie na tegoroczny miejski program opieki nad zwierzętami oraz zapobiegania ich bezdomności przekazano z budżetu miasta blisko 1,5 mln zł.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj