Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Marcin Cieśluk z Nordic Team Częstochowa z rekordem świata!

Facebook Twitter

Marcin Cieśluk związany z Nordic Team Częstochowa pobił rekord świata podczas Ultra Nordic Walking World Records. Przeszedł z kijkami 100 mil w niespełna dobę, maszerując non stop.

Marcin Cieśluk z Nordic Team Częstochowa z rekordem świata!

Pobił zarówno światowy męski jak i żeński rekord.

Marcin Cieśluk: Udało mi się w ciągu 24 godzin pokonać dystans 100 mil, bo takie było założenie, że chciałem pobić rekord na dystansie 100 mil, który wynosił 25 godzin 20 minut. To był męski rekord świata,  a żeński wynosił 24 godziny i ok. 50 minut. Udało mi się za jednym razem i jeden, i drugi poprawić o ponad godzinę. To jest nie tylko mój pomysł, ale wydaje mi się, że ten pomysł pojawił się od momentu, kiedy ludzie zaczęli traktować nordic walking nie tylko jako taką rekreację, ale już jako sport.

To dystans niemal 161 km pokonany tą techniką w 23 godziny i 58 minut, powiedział nam Marcin Cieśluk. Organizatorem zawodów w biciu rekordu świata było Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „Wytrwam”. Rekordzistę gościliśmy w Radiu Jura aby zapytać: co skłoniło go do tak wyczynowego podejścia do nordic walking?

Marcin Cieśluk: W momencie kiedy pojawiły się pierwsze zawody z pomiarem czasu i tak to się zaczęło. Od pierwszych zawodów gdzieś tam na 5 kilometrów 10, czy  21, ktoś z kimś rywalizuje, sprawdza swoje czasy. Ja zamarzyłem, żeby chodzić długo. Przy okazji złamać swoje granice wytrzymałości, możliwości, sprawdzić się jak organizm funkcjonuje. Zacząłem na początku od maratonu, później trochę dalej. Nigdy wcześniej nie złamałem bariery 150 kilometrów na żadnych zawodach, które trwały 24 godziny. To miało miejsce teraz właśnie w Toruniu.

– jak mówi częstochowski rekordzista, długie i czasochłonne były przygotowania do pokonania tak długiego dystansu i marszu przez całą dobę:

Marcin Cieśluk: Nie wiemy w którym momencie organizm na przykład zacznie odmawiać współpracy czy w ogóle np. przyjmowania wody. Tak samo z pożywieniem. Są to formy płynne wszelkiego rodzaju pokarmów. No tak przynajmniej jest w moim przypadku (…). Im więcej takich przerw, tym bardziej później trzeba gonić na trasie, żeby to nadrabiać. Chodziłem po takiej pętli 2 kilometry 440 metrów i przechodziłem tam 66 razy.

– z Marcinem Cieślukiem, rekordzistą świata w nordic walking rozmawiał Mariusz Osyra. Przypomnijmy w maju Marcin został też wyróżniony miejską statuetką za wybitne osiągnięcia sportowe w 2022 roku. Gratulujemy.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024