Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Lotnisko w Pyrzowicach – przybywa pasażerów – będą nowe inwestycje

Facebook Twitter

Nowy terminal połączony ze stacją kolejową planuje pyrzowicki Port Lotniczy. Według szacunków w najbliższych latach może obsługiwać już nawet 10 mln pasażerów rocznie, stąd zapowiadane kolejne inwestycje.

Katowice Airport Lotnisko w Pyrzowicach Lotnisko w Pyrzowicach
Fot. facebook.com/KatowiceAirport

Zmieni się dojazd, powstanie nowy, główny terminal pasażerski. Jak zapowiadają władze portu, docelowo zostanie połączony tunelem ze stacją kolejową. Nowe obiekty lotniska mają zastąpić jego najstarsze części z lat 90.

Dodatkowo pomiędzy nowym terminalem dla podróżnych, a stacją kolejową chcemy zbudować centrum przesiadkowe

– zapowiada rzecznik Pyrzowice Airport – Piotr Adamczyk.

W latach 2007-2022 Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA skutecznie zrealizowało w KTW inwestycje infrastrukturalne o łącznej wartości 948 mln zł, z tego 114 mln zł stanowiło dofinansowanie pozyskane przez Spółkę ze źródeł Unii Europejskiej. W tym czasie powstała m.in. nowa droga startowa, prawie trzykrotnie zwiększono liczbę stanowisk postojowych samolotów, zmodernizowano terminale pasażerskie A i B, powstał terminal pasażerski C, w południowo-wschodniej części lotniska wzniesiono nową strefą cargo z terminalem towarowym i płytą postojową dla frachtowców, powstała baza do obsługi technicznej samolotów z trzema dużymi hangarami.

Do 2030 roku chcemy poprawić standard infrastruktury do obsługi ruchu pasażerskiego i zwiększyć jej przepustowość. W planach jest budowa głównego terminalu pasażerskiego wyposażonego w rękawy i połączonego przejściem podziemnym ze stacją kolejową, a także zwiększenie liczby miejsc parkingowych, w tym budowa parkingu wielopoziomowego oraz realizacja drugiego etapu przebudowy układu drogowego. GTL SA planuje inwestować również w logistykę, w planach jest wzniesienie drugiego terminalu towarowego, a już trwa budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową.

– czytamy w mediach społecznościowych Katowice Airport.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj