Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Liceum Samorządowe: Pierwsze w mieście liceum, które ma windę dla uczniów z niepełnosprawnościami

Facebook Twitter

Liceum Samorządowe ma nową windę. Powstała z myślą o osobach niepełnosprawnych na wniosek m.in. dyrekcji i rodziców uczniów. Potrzebną miejską inwestycję udało się zrealizować za pół miliona złotych.

Dźwig został dostosowany też dla osób niewidomych i niedowidzących, wkrótce winda będzie w pełni funkcjonalna

– zapewnia dyrektor częstochowskiego liceum.

Ilona Walczak-Dądela: Bardzo potrzebna inwestycja. W naszej szkole taka winda będzie przydatna, potrzebna i bardzo się cieszę, że ta inwestycja lada moment dobiegnie końca, bo na ten moment winda jest wykonana. Mamy za sobą pierwszy odbiór, ale ten właściwy odbiór nastąpi dopiero po pełnej dokumentacji m.in. z urzędem dozoru techniczne są potrzebne ustalenia i ze służbami np. ze strażą pożarną.

Dyrektor Ilonę Walczak – Dądelę pytaliśmy, czy wszyscy będą mogli przemieszczać się windą między piętrami, bo Liceum Samorządowe jest pierwszą tego typu placówką w Częstochowie, która posiada podobne udogodnienie.

Ilona Walczak-Dądela: Dostępna będzie tak naprawdę dla tych, którzy tego potrzebują. Gdyby była dostępna dla wszystkich uczniów, to podejrzewam, że moce przerobowe windy by tego nie wytrzymały. Winda jest dla osób niepełnosprawnych, także te osoby, które będą potrzebowały, które będą w takiej sytuacji, że jest im potrzebne przemieszczenie się między piętrami, nie po schodach, ci będą mogli z niej korzystać. Jest dobudowana ze strony ul. Worcella.

Nowa winda była bardzo potrzebna w szkole, gdzie wśród uczniów były osoby m.in. poruszające się na wózkach. Dostosowanie budynku dla potrzeb niepełnosprawnych jest dla szkoły ważnym atutem:

Ilona Walczak-Dądela: Wtedy, kiedy wnioskowałam, o to, żeby szkoła została dostosowana w pełni do potrzeb osób niepełnosprawnych, w szkole uczyły się 4 osoby – młodzież na wózkach. Na pewno jest to bardzo potrzebne miejsce, by osoby z niepełnosprawnościami miały budynek w pełni dostosowany do swoich potrzeb

– dodaje Ilona Walczak-Dądela, dyr. VIII Liceum Samorządowego w Częstochowie. Oprócz samej windy w zewnętrznym szybie, powstał hol wejściowy oraz nowe dojście do budynku szkoły przy ul. Worcella. W 2021 windę dobudowano też w siedzibie Zespołu Szkół im. Grzegorzewskiej dla potrzeb uczących się przy ul. Krótkiej niepełnosprawnych uczniów.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 maja 2022