Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Lepsze powietrze – współpraca śląskich samorządów

Facebook Twitter

Miasta w regionie zapowiadają współpracę w walce o lepsze powietrze. Z okazji Międzynarodowego Dnia Czystego Powietrza, który ustanowiło 4 lata temu ONZ, samorządowcy z naszego regionu rozmawiali o tym, jak zniwelować zanieczyszczenia i poradzić sobie ze smogiem.

Lepsze powietrze
Konferencja „Śląskie samorządy dla błękitnego nieba”. fot. Andrzej Grygiel / UMWS

Przygotowano specjalną konferencję pt. „Śląskie samorządy dla błękitnego nieba”.

Urszula Koszutska: Podpisujemy umowę, która będzie miała ogromny wpływ na przyszłość naszego regionu, bo czyste powietrze jest nam wszystkim potrzebne. Chcemy pokazać, że województwo śląskie jest regionem zielonym, że w województwie śląskim dba się o jakość powietrza i że chcemy, aby tutaj się dobrze żyło. Dbamy o jakość życia naszych mieszkańców. Mając na uwadze dbałość o młode pokolenie oraz o przyszłość naszego województwa, musimy zadbać o jakość czystego powietrza.

Konferencja odbyła się w ramach projektu LIFE Śląskie, mówiła o tym radna sejmiku województwa śląskiego Urszula Koszutska. Nasi samorządowcy złożyli też symboliczne podpisy na ściance pod hasłem „Śląskie. Przywracamy Błękit”. Jak zauważa marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski –

wielu samorządom zależy na poradzeniu sobie z problemem…

Jakub Chełstowski: Wielkie zainteresowanie samorządów lokalnych. Bardzo dużo gmin przystąpiło do tego programu, tego projektu, ale też widać, że prezydentowie, burmistrzowie i wójtowie bardzo aktywnie występują, działają, bo jak to zawsze w życiu bywa, trzeba wziąć sprawy w swoje ręce, żeby być najbardziej skutecznym.

Jakość powietrza, jakim oddychamy, ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie, przypominali o tym fachowcy, lekarze, ekolodzy. Działania proekologiczne będą miały bezpośredni wpływ na to, że nasi mieszkańcy pozostaną zdrowsi…

Katarzyna Stachowicz: To samorządy otrzymują finanse, które pozwolą im na to, by ten błękit nieba zawitał do każdego miasta. Dla nas, jako radnych Sejmiku Województwa Śląskiego, ten projekt jest szczególnie bliski. Przede wszystkim dlatego, że my co roku dowiadujemy się i to też raport o stanie województwa śląskiego jasno pokazuje, że najwięcej zgonów jest poprzez choroby związane z układem krwionośny, z nowotworami. Na to wszystko ma wpływ niestety jakość naszego powietrza. Dlatego dzisiaj cieszymy się, bo razem możemy więcej. Możemy zmieniać nasz błękit nieba.

Dodaje radna sejmiku województwa śląskiego Katarzyna Stachowicz.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj