Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Lato z Muzeum Częstochowskim: Przez całe wakacje atrakcyjne zajęcia dla dzieci

Facebook Twitter

Wakacyjne propozycje dla dzieci i rodzin ma przez całe dwa miesiąca Muzeum Częstochowskie. Zaprasza szczególnie od 29 czerwca do 25 sierpnia. W tym czasie pod hasłem "Lato w Muzeum", szykowane są zajęcia na stałych wystawach w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza i Rezerwacie Archeologicznym.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Częstochowie, Światowy Dzień Turystyki w Częstochowie

Lato z Muzeum Częstochowskim

Muzealnicy szykują atrakcje także na wystawie „Na Kresy po zdrowie” i podczas prezentacji malarstwa Jacka Łydżby. Wakacyjne spotkania odbywają się również w Multicentrum Zodiak, na terenie Parku Staszica.

Fot. muzeumczestochowa.pl

CZERWIEC

29–30.06.2023 r.

Pocztówka, widokówka czy odkrytka?

Zajęcia przybliżą piękną tradycję wypisywania i wysyłania pocztówek. Każde dziecko będzie miało okazję stworzyć swoją własną kartkę inspirowaną wystawą Na Kresy po zdrowie. O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.

grupa wiekowa: szkoła podstawowa / miejsce: Pawilon Wystawowy, Park Staszica

LIPIEC

3–5, 10–12, 17–19.07.2023 r.

Muzea pełne tajemnic

W trakcie warsztatów dzieci poznają wyjątkowe muzea, które można odwiedzić nie tylko w Polsce… Zajrzą w ich najciekawsze zakątki i odkryją niezwykłe historie, eksponaty i pamiątki, również te dotyczące Muzeum Częstochowskiego. Warsztaty plastyczne i naukowe uzupełnione zostaną zajęciami konstrukcyjnymi.

grupa wiekowa: szkoła podstawowa, klasa I–V / miejsce: Multicentrum ZODIAK, Park Staszica

6–7.07.2023 r.

Światło i kolor

Poznając twórczość częstochowskiego artysty Jacka Łydżby, dzieci będą zgłębiać teorię kolorów. Nauczą się rozróżniać barwy ciepłe od zimnych, poznają kolory przeciwstawne i będą rozmawiać z nami o tym, jak namalować tytułowe „światło” i jak wpływa ono na kolory. Wykonywanie własnych dzieł inspirowanych ekspresyjną sztuką Jacka Łydżby będzie na pewno świetną zabawą.

grupa wiekowa: przedszkole, szkoła podstawowa / miejsce: Galeria Dobrej Sztuki, al. NMP 47

13–14 i 20–21.07.2023 r.

Etnobotanika w Muzeum. Mały botanik – zielnikowa przygoda

Zajęcia warsztatowe prowadzone w ramach projektu Etnobotanika w muzeum – w świecie naparów, wyciągów i eliksirów. Dzieci poznają botaniczne i etnograficzne znaczenie wybranych ziół, obejrzą ciekawe zielniki i wykonają własne karty zielnikowe i zakładki do książek.

grupa wiekowa: szkoła podstawowa / miejsce: Ratusz, plac Biegańskiego

27–28.07.2023 r.

Nie święci garnki lepią

W Rezerwacie Archeologicznym znajduje się dużo naczyń wykonanych z gliny bardzo, bardzo dawno temu. O ich funkcji i sposobie wykonania uczestnicy warsztatów dowiedzą się podczas zwiedzania, a potem sami udowodnią, że… nie święci garnki lepią. Swoje małe dzieła sztuki można będzie zabrać na pamiątkę!

grupa wiekowa: szkoła podstawowa i ponadpodstawowa, dorośli, osoby z dysfunkcjami (dostosowany stopień trudności) / miejsce: Rezerwat Archeologiczny, ul. Łukasińskiego 20 / informacje dodatkowe: prosimy przynieść na zajęcia opakowania – pudełka na swoje gliniane naczynia

SIERPIEŃ

3–4.08.2023 r.

Tajemnice ptasiego świata – SOWY

Dzieci poznają biologię i ekologię sów oraz ciekawostki z życia tych niezwykłych ptaków, a także obejrzą okazy z muzealnej kolekcji ornitologicznej. Podczas warsztatów wykonają kolorowe sowy.

grupa wiekowa: przedszkole, szkoła podstawowa / miejsce: Kamienica Mieszczańska, ul. Katedralna 8

3.08.2023 r.

Światło i kolor

Poznając twórczość częstochowskiego artysty Jacka Łydżby, dzieci będą zgłębiać teorię kolorów. Nauczą się rozróżniać barwy ciepłe od zimnych, poznają kolory przeciwstawne i zastanowią się, jak namalować tytułowe „światło” i jak wpływa ono na kolory. Wykonywanie własnych dzieł inspirowanych ekspresyjną sztuką Jacka Łydżby będzie na pewno świetną zabawą.

grupa wiekowa: przedszkole, szkoła podstawowa / miejsce: Galeria Dobrej Sztuki, al. NMP 47

7–9, 14–16, 21–23.08.2023 r.

Muzea pełne tajemnic

Dzieci poznają wyjątkowe muzea, które można odwiedzić nie tylko w Polsce… Zajrzą w ich najciekawsze zakątki i odkryją niezwykłe historie, eksponaty i pamiątki w nich prezentowane. Warsztaty plastyczne i naukowe uzupełnią zajęcia konstrukcyjne.

grupa wiekowa: szkoła podstawowa, klasy I–IV / miejsce: Multicentrum ZODIAK, Park Staszica

10–11.08.2023 r.

Miejskie zoo

Wspólnie wyruszymy na poszukiwania dzikiej przyrody w centrum naszego miasta. Zaopatrzeni w lornetki i karty obserwacji będziemy tropić w parku zwierzęta! Poznamy ich zwyczaje, przysmaki i dowiemy się, jak o nie dbać, by im nie szkodzić! Uzupełnieniem warsztatów będą zajęcia konstrukcyjne z klockami K’nex.

grupa wiekowa: szkoła podstawowa / miejsce: Multicentrum ZODIAK, Park Staszica / informacje dodatkowe: grupa może liczyć maksymalnie 10 osób

17–18.08.2023 r.

Z rudą przez wieki

Uczestnicy zajęć zwiedzą Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, gdzie dowiedzą się, jak i kiedy powstała ruda żelaza, jak wyglądały pierwsze kopalne i proces wydobycia. Sprawdzą, do czego służyły szybowskaz i tachograf, czym była „ściana”, a czym „smyczenie kibla” czy kopalnia wieloszybikowa. Uzupełnieniem zajęć będą warsztaty konstrukcyjne – zabawa z klockami K’nex.

grupa wiekowa: szkoła podstawowa / miejsce: Muzeum Górnictwa Rud Żelaza / Multicentrum ZODIAK / informacje dodatkowe: grupa może liczyć maksymalnie 20 osób

24–25.08.2023 r.

Sztuka ex librisu

Warsztaty plastyczne inspirowane wystawą Współczesny ex libris polski 1918–2018 ze zbiorów Mieczysława Bielenia, warszawskiego bibliotekarza i księgarza. Ex libris to znak własnościowy danego egzemplarza książki, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem lub inicjałami właściciela księgozbioru albo nazwą instytucji. Na ekspozycję składa się 500 ekslibrisów. Młodzi artyści wykonają własne ex libirsy.

grupa wiekowa: szkoła podstawowa / miejsce: Ratusz, plac Biegańskiego

WAŻNE:

Obowiązuje rezerwacja miejsc: tel. do Działu Edukacji i Wystaw Muzeum Częstochowskiego 504 757 502, tel. do Multicentrum ZODIAK: 504 757 598.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024