Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kwesta na renowację zabytkowych nagrobków. Przyłącz się- zachęca Liga Miejska

Facebook Twitter

Przed nami już 26. edycja kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Odbywa się corocznie na częstochowskich nekropoliach. Tradycyjnie wspierać ją będą społecznicy, artyści, sportowcy, a także młodzież z naszych szkół.

Kwesta na renowację zabytkowych nagrobków

Kwesta na renowację zabytkowych nagrobków

Anna Pawłowska: Organizujemy kwestę corocznie. Najczęściej jest to jeden dzień, ale zdarza się, że jak jest taki układ dni w tygodniu przez dwa kolejne dni z rzędu. Przez ten okres udało nam się zebrać ponad 300 tysięcy złotych, za które wyremontowaliśmy 21 nagrobków. Aktualnie na ukończeniu jest nagrobek na cmentarzu św. Rocha, charakterystyczny nagrobek z czerwonego piaskowca księdza Religi. Główne przeznaczenie środków zbieranych podczas tegorocznej kwesty to będzie na renowację kolejnego nagrobka, który wybierzemy tym razem na cmentarzu Kule.

Mówi Anna Pawłowska z Ligi Miejskiej. Wieloletni inicjatorzy listopadowej kwesty co roku zachęcają do udziału znane twarze, czy popularnych częstochowian. Swoim autorytetem zachęcają do wrzucania datków do puszek. Tak będzie i tym razem:

Anna Pawłowska: Jeszcze jest możliwość zgłoszenia, gdyby ktoś wyraził taką wolę, skontaktował się ze mną, a byłoby już za późno. Możemy zapamiętać tę dobrą wolę i na przyszły rok już uwzględnić. Kwestujemy od godziny dziewiątej do godziny szesnastej i na każdym cmentarzu są cztery bramy obstawiane. Kwestarze kwestują przeważnie parami, czasami to jest więcej osób, no i czas kwesty jest godzinę, chyba że ktoś wyraźnie zażyczy ten dłuższy okres kwestowania.

Podczas dotychczasowych zbiórek, udało się na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków zgromadzić ponad 345 tys. zł. Uratowano przed zniszczeniem 22 pomniki:

Anna Pawłowska: Przygotowaliśmy takie okazjonalne wydawnictwo, gdzie prezentujemy na zdjęciach te pomniki, które zostały odrestaurowane, gdzie też przekazujemy jakieś informacje związane z samym organizowaniem kwesty, ale też honorujemy tych, którzy mają taką dużą liczbę obecności na kweście.

Niektórzy kwestujący zgłaszają swój akces co roku. Warto wrzucić do ich puszek datki, wchodząc 1 listopada na cmentarz Kule czy cmentarz św. Rocha. Kwesta potrwa od 9.00 do 16.00.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj