Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kuratorium sprawdza czy to łapówka czy po prostu wspieranie polskich szkół

Facebook Twitter

W województwie śląskim, tak jak w innych miejscach w kraju, trwają kontrole w szkołach po informacjach od fundacji Inicjatywa Obywatelska "Polska bez korupcji". Przekazała ona dokumenty, według których dyrektorzy placówek naruszyli prawo nauczycieli do wyboru podręczników.

Zawarte zostały przez dyrektorów szkół umowy kilkuletnie, na podstawie których dyrektorzy zobowiązywali się do korzystania w danej szkole przez określoną grupę nauczycieli, np. klas 1-3 czy 4-6, czy określonych przedmiotów do korzystania z podręczników takiego a nie innego wydawnictwa, w zamian za przekazanie szkole za symboliczną złotówkę sprzętu komputerowego czy tablic interaktywnych.

– wyjaśnia Anna Kij, zastępca dyrektora Wydziału Strategii i Nadzoru Pedagogicznego w Śląskim Kuratorium Oświaty. Na razie przeprowadzono 76 kontroli, w 25 szkołach na terenie województwa dyrektorzy zawarli niezgodne z prawem oświatowym umowy. Anna Kij nie chce zdradzać w których placówkach konkretnie:

Na ten moment nie podajemy szkół, kontrole jeszcze trwają, nie jest zakończony ten proces, poza tym zakres kontroli kuratora ogranicza się tylko do przepisów prawa oświatowego, natomiast w przypadkach, które zasygnalizowane zostały w piśmie fundacji, a do których badania nie jesteśmy upoważnieni, przekazujemy dokumentację odpowiednim organom, służbom, które też będą prowadziły kontrole, postępowania w tym zakresie.

…chodzi między innymi o prokuraturę. Kontrole mają zakończyć się w środę (10.04.), łącznie sprawdzonych zostanie 90 szkół.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2021