Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Konferencja Akademii Jana Długosza pt. „Z dziejów Kresów Wschodnich” ściągnęła wybitnych naukowców

Facebook Twitter

Uczelnia częstochowska wczoraj (11.01.) gościła znawców losów Lwowa, miłośników polskiej historii i organizacje wspierające Polaków mieszkających na Kresach. Jednocześnie na AJD została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona wybitnemu naukowcowi Stefanowi Banachowi.

Mówił prof. AJD, również matematyk prof. dr hab. Jurij Povstenko:

To jedno z pierwszych w skali kraju wydarzeń zorganizowanych w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, które przypada w tym roku. Uroczystości w budynkach Akademii im. Jana Długosza zaszczycili obecnością też członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wchodnich…

O Lwowie opowiadał nam prezes towarzysta Adam Kiwacki. Specjalna konferencja została przygotowana przez Wydział Filologiczno-Historyczny oraz Wydział Matematyczno-Przyrodniczy. Jednocześnie uczelnia nadała jednej z sal na drugim z wydziałów imię patrona całego wydarzenia.

Mówi rektor AJD dr hab. Anna Wypych-Gawrońska. Konferencja i akademickie uroczystości wsparło też miasto, na co dzień zaangażowane w pomoc dla Polaków na wschodzie i realizujące liczne projekty dotyczące historii i Kresów.

Dodaje Ryszard Stefaniak, wiceprezydent Częstochowy. W uroczystościach Akademii Jana Długosza uczestniczył w mikrofonem Mariusz Osyra.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2023