Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę? W wyliczeniach pomoże nowy kalkulator od ZUS

Facebook Twitter

Planujesz przejście na emeryturę? Już samodzielnie można wyliczyć sobie przewidywaną wysokość świadczenia. ZUS właśnie udostępnił nowy kalkulator emerytalny.

mat. prasowe/ Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Pozwala na wykonanie obliczeń tym osobom, które chcą sprawdzić jak wysoka emerytura czeka na nich gdy osiągną odpowiedni wiek:

Beata Kopczyńska: Pozwala na wykonanie obliczeń tym osobom, które chcą sprawdzić, jakie świadczenia by otrzymały, gdyby przechodziły na emeryturę w bieżącym roku. Należy jednak pamiętać, że kalkulator dostarcza jedynie orientacyjnych danych. Dlatego też, aby uzyskać dokładniejsze informacje dotyczące swojej emerytury, zachęcamy do skorzystania z doradców emerytalnych, którzy są dostępni w każdej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak mówi rzecznik instytucji Beata Kopczyńska, do tej pory, aby poznać takie wyliczenia trzeba było skorzystać z konsultacji ZUS-u. Teraz w podjęciu decyzji może pomóc udostępnione wszystkim narzędzie, które znajdziemy na Platformie Usług Elektronicznych. Jak działa?

Beata Kopczyńska: Na przykład jeżeli ktoś 60 lat skończy dopiero w czerwcu, to kalkulator podpowie właśnie miesiąc urodzin, czyli czerwiec jako ten miesiąc na obliczenie przyszłej emerytury. Jeśli natomiast klient wybierze kolejny rok, np. 2024 albo na lata następne kalkulator automatycznie przekieruje go do kalkulatora prognozy emerytury. Pamiętajmy też o tym, że kalkulator emerytalny dostępny na PUE ZUS i u doradców emerytalnych przeznaczony jest dla osób, które nie mają jeszcze przyznanego świadczenia.

Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę?

To pytanie zadaje sobie wiele osób w momencie osiągania wieku emerytalnego. Wyliczenie świadczenia na nowym kalkulatorze ZUS-u może okazać się pomocne, oczywiście nadal dostępne pozostają usługi doradcy emerytalnego.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 grudnia 2023