Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Katastrofa samolotu w Rębielicach Królewskich: Sąd umorzył śledztwo

Facebook Twitter

Sąd Rejonowy w Częstochowie utrzymał decyzję o umorzeniu śledztwa w sprawie tragicznego wypadku lotniczego w Rębielicach Królewskich. W wypadku, który miał miejsce 2 czerwca 2022 r., śmierć ponieśli pilot i jego matka.

Zabójstwo matki i córki Pilotaż Krajowego Rejestru Mediatorów Piroman z powiatu lublinieckiego Zabójstwo matki i córki w Gruszewni Katastrofa samolotu w Rębielicach

Pisaliśmy: PILNE: Katastrofa samolotu w Rębielicach Królewskich. Nie żyją dwie osoby

Postępowanie dotyczyło naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu powietrznym, które skutkowało zderzeniem z ziemią samolotu Cessna 152 II. Prokuratura, opierając się na opinii biegłego, uznała, że przyczyną wypadku był błąd w technice pilotowania.

Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku otrzymał zgłoszenie o wypadku lotniczym, do którego doszło w miejscowości Rębielice Królewskie. Samolot, który się rozbił, wystartował z lotniska w Rudnikach koło Częstochowy. Przelatując nad Rębielicami, pilot utracił panowanie nad maszyną, co doprowadziło do jej rozbicia.

W wyniku tego tragicznego wydarzenia zginął 58-letni pilot – pułkownik rezerwy Marek G., były uczestnik misji w Iraku i Afganistanie, oraz jego 80-letnia matka. Jak podaje prokuratura, G. był początkującym pilotem i nie miał uprawnień do zabierania na pokład pasażerów.

Zdaniem biegłego, przyczyną wypadku był błąd w technice pilotowania, tj. brak opanowania samolotu, co skutkowało jego rozpędzeniem w prawej spirali ze zniżaniem. Wg eksperta, wypadek można było uniknąć, zachowując mniejszą prędkość i bezpieczną wysokość. Parametry paliwa, warunki meteorologiczne czy stan techniczny samolotu nie miały wpływu na zaistnienie zdarzenia.

Zgodnie z Prawem lotniczym, dowódca samolotu jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo statku powietrznego i osób na pokładzie. W tym przypadku, za bezpieczeństwo lotu odpowiadał Marek G., a jego błędne działania doprowadziły do tragicznego w skutkach wypadku.

Jak informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, Tomasz Ozimek, prokuratura umorzyła postępowanie kilka miesięcy temu. Prokuratura umorzyła śledztwo, ze względu na śmierć sprawcy przestępstwa. Na tę decyzję złożono zażalenie, kwestionując ustalenia dotyczące stanu technicznego samolotu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj