Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jak zakończyć list motywacyjny? Tym sposobem utrzymasz napięcie do samego końca. [MATERIAŁ PARTNERA]

Facebook Twitter

Podczas wysyłania podania o pracę liczy się pierwsze wrażenie. Rekruter ma średnio 45 sekund na podjęcie decyzji, czy dany kandydat przejdzie do dalszego etapu rekrutacji. Profesjonalne CV oraz dobry list motywacyjny powinny zatem już w pierwszych sekundach przyciągnąć uwagę rekrutera atrakcyjnym wyglądem.

fot. Free-Photos / pixabay.com

Jak napisać profesjonalne CV, dowiesz się odwiedzając stronę Cvhero.com. W drugim etapie oceny podania o pracę ważna jest zawartość dokumentów aplikacyjnych. Na co warto zwrócić uwagę przygotowując CV? Dowiesz się z naszego tekstu.

Na co warto zwrócić uwagę przygotowując CV?

Curriculum Vitae odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż przedstawia ono Twoje osiągnięcia oraz doświadczenie zawodowe, a w liście motywacyjnym uzasadniasz, dlaczego właśnie Ty nadajesz się na dane stanowisko. Ale jak skutecznie napisać list motywacyjny, aby utrzymać uwagę rekrutera do samego końca? Jak ma wyglądać ostatnie zdanie w liście, aby pozostało ono w pamięci?

Zakończenia typu: „Będę wdzięczny za możliwość spotkania z Państwem i opowiedzenia o moich kwalifikacjach” nie wyróżnia się niczym i jest stosowane przez wielu innych kandydatów starających się o pracę.

Poniżej przedstawimy wskazówki i przykłady idealnego zdania końcowego w liście motywacyjnym.

5 wskazówek jak napisać idealne zdanie końcowe

  1. Nie używaj trybu przypuszczającego

Najczęstszym błędem w treści listu motywacyjnego jest używanie trybu przypuszczającego. Unikaj tego typu zdań w całej zawartości podania. Używając trybu przypuszczającego pozbywasz się pewności siebie. Przedstawia Cię to jako osobę wątpiącą w to, co pisze. Oczywiście nie wiesz, czy otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i instynktownie piszesz „cieszyłbym/-abym się z zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną”, ale mimo tego użyj stanowczej formy, pisząc po prostu „cieszę się” na nadchodzącą rozmowę.

  1. Używaj strony czynnej zamiast biernej również w zdaniu końcowym

Pisząc list motywacyjny używaj zawsze strony czynnej, jeśli chcesz przekonać rekrutera swoim pismem. NIE stosuj strony biernej, w szczególności w połączeniu z trybem przypuszczającym. Dlatego nie pisz na końcu zdań typu: „Byłbym wdzięczny, gdyby moje kwalifikacje mogłyby być bliżej przedstawione w trakcie bezpośredniego spotkania”. Używaj zdań stanowczych i pisz, że „chcesz” i „przedstawisz” swoje mocne strony na rozmowie kwalifikacyjnej, a nie że „chciałbyś” mieć taką możliwość.

  1. Nie bądź natarczywy

Zwroty typu „Kiedy mogę porozmawiać z Państwem osobiście?” są uważane za szczególnie sugestywne. Kandydat pisząc takie zdanie, uważa się za pewnego siebie i jest przekonany o sile swojej kandydatury. Jednak z takimi zdaniami powinno się być ostrożnym. Niektórzy rekruterzy uważają je za zuchwałe oraz natarczywe. W końcu to do rekrutera należy ostateczna decyzja, czy rozmowa kwalifikacyjna się odbędzie. Pamiętaj o cienkiej granicy między zachęcaniem a narzucaniem się. Superlatywne aplikacje o pracę lądują w koszu na śmieci szybciej niż nam się wydaje.

  1. Bądź pewny siebie

Uważasz, że jesteś idealną osobą na dane stanowisko? To bardzo dobre nastawienie! W końcu nie ma nic gorszego, niż pisać podanie o pracę, kiedy nie jest się do końca przekonanym o swoich kwalifikacjach. Teraz tylko musisz przedstawić swoje przekonania w CV oraz w liście motywacyjnym. W treści listu zaprezentuj firmie swoje zaangażowanie, know-how oraz motywację na poziomie merytorycznym. W ten sposób nie przedstawisz siebie jako osoby zarozumiałej.

  1. Pisz istotne informacje zamiast frazesów

Wykorzystaj ostatnie zdanie na podanie ważnych informacji. Niektóre ogłoszenia o pracę wymagają podania konkretnych danych np. od kiedy możesz rozpocząć pracę. Stwórz idealne zdanie końcowe poprzez dodanie informacji o możliwej dacie zatrudnienia.

Poniżej przedstawiamy zdania, które mogą służyć jako pomoc oraz wskazówka, jak zakończyć list motywacyjny. Podobnie jak w przypadku całego podania o pracę, zdanie końcowe należy dopasować do całego stylu Twojego indywidualnego listu motywacyjnego, do branży, do firmy, a także do ogłoszenia o pracy. W podaniu o pracę z własnej inicjatywy odpowiednie zakończenie listu motywacyjnego również odgrywa ważną rolę.

Przykład 1: krótko i zwięźle:

  • Jestem do Państwa dyspozycji w celu odbycia osobistej rozmowy.

  • Czekam na pozytywną wiadomość od Państwa.

  • Czekam na Państwa odpowiedź.

  • Chętnie przyjdę do Państwa na rozmowę kwalifikacyjną.

Przykład 2: grzecznie i uprzejmie

  • Jeśli są Państwo zainteresowani zaangażowaną osobą, cieszę się na zaproszenie od Państwa na rozmowę kwalifikacyjną.

  • W każdej chwili jestem do Państwa dyspozycji w celu dalszej rozmowy.

  • Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, chętnie odpowiem na nie osobiście, telefonicznie lub poprzez e-mail.

Przykład 3: pewnie i przekonująco

  • Podczas rozmowy kwalifikacyjnej przekonam Państwa, że firma zyska we mnie zaangażowanego i doświadczonego pracownika.

  • Jestem bardzo zmotywowany do pracy w Państwa firmie, co mogę udowodnić podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

  • Z wielką niecierpliwością czekam na pozytywną odpowiedź od Państwa.

  • Jestem przekonany, że będę doskonałym uzupełnieniem Państwa zespołu i z niecierpliwością czekam na osobiste spotkanie z Państwem.

Przykład 4: informacyjnie

  • W związku z obecnym zatrudnieniem jestem do Państwa dyspozycji od dnia xx.xx.xxxx. Na rozmowę kwalifikacyjną mogę przyjść w wyznaczonym przez Państwa terminie.

  • Ze względu na moją obecną posadę z umową o pracę na stałe chętnie spotkam się z Państwem osobiście w celu omówienia możliwej daty rozpoczęcia pracy, biorąc pod uwagę mój dwumiesięczny okres wypowiedzenia.

Przykład 5: dla osób rozpoczynających karierę zawodową oraz dla stażystów

  • Cieszę się na możliwość podjęcia nowych praktycznych wyzwań oraz na poznanie Państwa osobiście.

  • Chętnie przekonam Państwa o moim teoretycznym przygotowaniu i praktycznej motywacji podczas osobistego spotkania.

  • Cieszę się, że będę mógł wykorzystać w Państwa zespole moją wysoką motywację i wytrwałość, którymi wykazałem się w mojej dotychczasowej działalności wolontariackiej.

Unikaj zdań typu:

  • „Jestem najlepszym kandydatem na to stanowisko.” – Skąd to wiesz??

  • „Proszę o zatrudnienie, gdyż mam ciężką sytuację finansową.” – Rekrutera nie interesują Twoje problemy finansowe.

  • „Stracą Państwo ogromny talent, jeśli nie zostanę u Państwa zatrudniony.” – Albo stracisz Ty, pisząc takie zdanie.

  • „Mam ciężką sytuację w obecnej firmie.” – So what?

Na sam koniec nie zapomnij umieścić zwrotu grzecznościowego „Z poważaniem” + Twoje imię i nazwisko lub „Z wyrazami szacunku” + Twoje imię i nazwisko.

Trzymając się zasad, kreując CV oraz list motywacyjny i kończąc go nietypowym i błyskotliwym zdaniem, masz gwarancję otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Więcej o tym jak napisać dobre CV dowiesz się z naszego tekstu: TUTAJ.

Zatem do dzieła, a my trzymamy kciuki!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj