Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jak nam idzie wymiana pieców i jak sami możemy przyczynić się do poprawy jakości powietrza?

Facebook Twitter

Ogrzewając w zimie swoje domy, dbajmy jednocześnie o powietrze. Apeluje do częstochowian w tej sprawie samorząd. Miasto przypomina, że w domowych piecach nie wolno spalać śmieci.

fot. Jerzy Górecki/ Pixabay

To wspólne działanie które możemy prowadzić na rzecz redukcji smogu, podkreśla też Hubert Pietrzak z Częstochowskiego Alarmu Smogowego.

Straż Miejska sprawdza też w Częstochowie, czy źródła ciepła dostosowane są już do aktualnych przepisów. Niestety nie wszyscy ogrzewają swoje domy zgodnie z prawem.

– zauważa Marcin Breczko z biura prasowego częstochowskiego magistratu. Mieszkańcy mogą ubiegać się głównie o rządowe środki na wymianę starych pieców w domach. Nielegalne piece węglowe sprzed lat powinny zniknąć definitywnie. Pieniędzy na ten cel w miejskim budżecie jest jednak mało…

– dodaje Hubert Pietrzak z Częstochowskiego Alarmu Smogowego. Pamiętajmy, że obowiązuje i u nas ,,antysmogowa” uchwała zabraniająca palenia m.in. mułem, flotem, węglem brunatnym czy odpadami. Jak radzimy sobie w Częstochowie z wymianą pieców?

– dodaje Marcin Breczko z Urzędu Miasta. Zamiast dotacji miejskich, które czekają jeszcze na przyjęcie niezbędnych uchwał, można skorzystać z rządowych dopłat w programie Czyste Powietrze. Te dofinansowania są też nieco wyższe, niż samorządowe.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj