Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ile kosztuje nas kredyt gotówkowy? [ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Facebook Twitter

Kredyt gotówkowy to jeden z najchętniej wybieranych produktów bankowych. Trudno się temu dziwić, gdyż jest to szybki i stosunkowo łatwy sposób na zdobycie dodatkowych środków finansowych. Jednak przed wyborem oferty konkretnego banku trzeba przyjrzeć się temu, jaki będzie rzeczywisty koszt zaciąganego zobowiązania. Na jakie parametry należy szczególnie zwrócić uwagę?

Kto może liczyć na udzielenie kredytu gotówkowego?

Różnorodna oferta oraz elastyczne warunki przyznawania kredytów gotówkowych sprawiają, że dziś praktycznie każdy może spodziewać się pozytywnego rozpatrzenia swojego wniosku.

Banki pożyczają pieniądze nie tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, ale także tym, którzy otrzymują wynagrodzenie z tytułu umów zlecenia czy umów o dzieło. Chcąc wziąć kredyt, nie trzeba też zarabiać kroci. Kredytodawcy sami ustalają warunki, którymi kierują się, podejmując decyzję o zawarciu umowy z potencjalnym klientem.

Koszty kredytu gotówkowego – ile rzeczywiście trzeba za niego zapłacić?

Banki kuszą przyszłych kredytobiorców przede wszystkim niskim oprocentowaniem. Jednak okazuje się, że nie tylko ten parametr decyduje o ich łącznym koszcie zobowiązania. Oprócz tego każdy, kto jest zainteresowany takim sposobem zdobycia gotówki, musi zwrócić uwagę na:

  • dodatkowe opłaty – często wzięcie kredytu jest związane z koniecznością skorzystania z innych produktów bankowych. Nierzadko od kredytobiorcy założenia wymaga się konta czy wykupienia ubezpieczenia. Oczywiście generuje to dodatkowe opłaty, które mają realny wpływ na całkowity koszt zobowiązania;
  • prowizja banku – banki ustalają także, jaką opłatę z tego tytułu trzeba będzie zapłacić od kwoty udzielanej pożyczki. Jest to jednorazowy wydatek, jednak jego wysokość może znacząco podnieść cenę kredytu gotówkowego;
  • oprocentowanie stałe lub zmienne – decydując się na oprocentowanie stałe, można mieć pewność, że wysokość rat nie ulegnie zmianie przez cały okres kredytowania. Natomiast oprocentowanie zmienne oznacza, że wysokość raty będzie zależała także od zmiennej stawki WIBOR. Może więc zdarzyć się, że ich wysokość, a zatem także koszt kredytu, wzrośnie lub zmaleje.

Na to, ile rzeczywiście będzie kosztował kredyt gotówkowy, ma także wpływ okres spłaty – im będzie on dłuższy, tym więcej pieniędzy będzie trzeba zwrócić bankowi. Nie można zapomnieć też o RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania. To właśnie dzięki temu wskaźnikowi można dowiedzieć się, jakie koszty generuje dana oferta kredytu gotówkowego – stanowi on informację zarówno o wysokości oprocentowania, jak i innych wymaganych należności.

Alternatywą dla tego rodzaju produktów bankowych są kredyty hipoteczne. Chcąc bliżej się im przyjrzeć, warto zajrzeć na https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-dla-mlodych-oferty-bankow/.

Jaki jest koszt kredytu w poszczególnych bankach?

Koszty kredytu gotówkowego mogą się różnić w zależności od banku. Dlatego szukając oferty odpowiedniej dla siebie, opłaca się korzystać z kalkulatorów internetowych, takich jak ten na stronie https://finanse.rankomat.pl/. Po uzupełnieniu wymaganych informacji na temat sytuacji materialnej, finansowej i rodzinnej można szybko przekonać się o różnicach w wysokości rat.

I tak, jeżeli 30-letnia kobieta, mająca 2 osoby na utrzymaniu, zatrudniona na umowę o pracę, zarabiająca 3500 zł netto, której stałej koszty za rachunki wynoszą 1000 zł, chce pożyczyć 30 tys. zł na okres 4 lat, może liczyć ona aktualnie (maj 2020 r.) na:

  • ratę 725,23 zł w banku ING, gdzie RRSO wynosi 7,75 %, a dla kredytu nie jest przewidziana prowizja
  • ratę 732,39 zł w banku Crédit Agricole. Przy czy w tym przypadku również nie zostanie pobrana prowizja, a RRSO będzie wynosiło 8,30 %
  • ratę 762,33 zł w banku Santander – RRSO wyniesie 10,58 %, a prowizja 4,57 %
  • ratę 837,85 zł w banku Millenium – oferta ta przewiduje RRSO na poziomie 16,30 % i brak prowizji.

Całkowite koszty kredytów we wszystkich wymienionych wyżej bankach to odpowiednio 34.811,04 zł w ING, 35.154,72 zł w Crédit Agricole, 36.591,84 zł w Santander i 40.216,80 zł w Millenium. Różnica wynosi więc ponad 5 tys. zł! Właśnie dlatego analiza z wykorzystaniem porównywarki online to dobry sposób na wybranie oferty, której cena będzie wyjątkowo atrakcyjna dla kredytobiorcy.

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2021