Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Hybrydowe nauczanie – jak będzie wyglądać studiowanie po nowemu? UJD we wtorek otwiera rok akademicki

Facebook Twitter

Wtorek 5 października to dzień otwarcia nowego roku akademickiego UJD w Częstochowie. Uniwersytet śledząc sytuację pandemiczną zdecydował się na niemal zwykły system nauczania dla studentów, których zaprosi ponownie do sal. Ale nie na każde planowe zajęcia.

Pomoże nowoczesna technika, użytkowana jeszcze przed wakacjami. Uczelnia będzie przynajmniej na początek kształcić hybrydowo.

Rozporządzenie ministra dotyczące ograniczenia funkcjonowania uczelni zostało uchylone. Uczelnia wraca do kształcenia stacjonarnego, ale pozostałe możliwości wykorzystania technologii metod kształcenia na odległość i po wielu analizach uznaliśmy, że najbardziej praktyczne też przygotowujące nas na zmieniającą się sytuację będzie zaoferowanie studentom wszystkich wykładów w formie zdalnej, natomiast w przypadku pozostałych zajęć – stacjonarnej. Chociaż nie oznacza to, że również w tych pozostałych zajęciach nie mogą się pojawić kursy e-learningowe, bo one do tej pory były stosowane

– informuje prof. Anna Wypych-Gawrońska – rektor Uniwersytetu im. Jana Długosza. Jak dodaje, cała społeczność uniwersytetu nie może się doczekać ponownej nauki stacjonarnej. Prowadzenie w tej formie ćwiczeń i laboratoriów jest też odpowiedzią na potrzeby środowiska akademickiego:

Zgodnie z rozporządzeniem kierunki studiów mają dość dużą możliwość wykorzystania metod i technik kształcenia na odległość, ale muszę przyznać, że mamy pełną świadomość, że studenci chcą wrócić do kształcenia stacjonarnego, chcą pracownicy naukowi, nauczyciele akademiccy również, więc będziemy się starali jak najbardziej wykorzystać możliwości, które są i oczywiście zapewnić bezpieczeństwo studentom i pracownikom.

Nawet gdy sytuacja epidemiczna się pogorszy, to laboratoria trzeba będzie realizować w murach uczelni. Na UJD obowiązuje aktualnie zielony status covidowy, czyli przy zachowaniu podstawowych rygorów, praca jest świadczona głównie stacjonarnie:

To są te zajęcia, które muszą się odbywać w uczelni. Wiadomo, że takich umiejętności studenci nie nabędą w domu, na kształceniu zdalnym jest to bardzo trudne. Może to być tylko elementem wkomponowanym w kształcenie. Laboratoria są to małe grupy, także tutaj ta możliwość bezpiecznego studiowania jest większa niż w przypadku np. bardzo dużych wykładów. Ponieważ mamy bardzo liczne kierunki, liczące ponad sto osób, także wykłady w formie zdalnej na pewno zapewnią bezpieczeństwo w tym zakresie

– informowała rektor uczelni prof. Anna Wypych-Gawrońska. Nowy rok akademicki częstochowskiego uniwersytetu oznacza, że od środy (06.10.)rozpoczynają się już normalne zajęcia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj