Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Fundacja Oczami Brata zaprasza na tradycyjny happening

Facebook Twitter

21 marca obchodzimy nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, ale również Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Z tej okazji świętować poprzez cykliczny happening pod nazwą „Stereotypy na stos" będzie Fundacja Oczami Brata.

Akcja w Częstochowie zawita na Stary Rynek. Do udziału zaprasza wszystkich mieszkańców:

Marta Goldsztajn: Będziemy organizować 21 marca, czyli we wtorek od godziny 11 na płycie Starego Rynku w Częstochowie happening „Stereotypy na stos”. Podczas happeningu wystąpi m.in. Robert Mateuszuk, nasz artysta z niepełnosprawnością, który jest na co dzień uczestnikiem Warsztatu Terapii Zajęciowej. Odbędą się również tańce integracyjne, zabawy, animacje, no i oczywiście punkt kulminacyjny, czyli przybranie Marzanny w stereotypy.

– jak mówi Marta Goldsztajn z fundacji, w południe planowany jest pochód wraz z symbolicznym zniszczeniem Marzanny. Ważny jest jeszcze jeden symboliczny gest uczestników przemarszu:

Marta Goldsztajn: Przejdziemy z placu Starego Rynku na wały pobliskiej rzeki, gdzie symbolicznie zatopimy Marzannę, a razem z nią wszystkie stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnością i osób z zespołem Downa. Na ten dzień oczywiście nie zapominamy o tym, żeby założyć dwie różne skarpety właśnie po to, żeby mówić o tym, że osoby z zespołem Downa są wśród nas. To jest też taki powód manifestacji trochę do tego, aby być może ktoś nas zaczepił i zapytał, dlaczego mamy dwie różne skarpety.

Członkowie fundacji oczywiście będą wyjaśniać cele i idee kryjące się za ich corocznym happeningiem. Chcą jak zawsze pozbyć się łatek, które przyczepia się osobom z różnymi niepełnosprawnościami:

Marta Goldsztajn: Wtedy jesteśmy w stanie powiedzieć, że jesteśmy np. przyjaciółmi, znajomymi, osoby z zespołem Downa, która bardzo wszystkich lubi i liczy po prostu na takie samo traktowanie jak każdy inny człowiek. Wiosna to również czas intensywnych działań na placu budowy Domu Oczami Brata, ale również w środku Domu Oczami Brata, który również na wiosnę, niebawem po Światowym Dniu Osób z Zespołem Downa pragniemy otworzyć.

– do udziału zachęca Marta Goldsztajn z Fundacji Oczami Brata. Happening 21 marca od godz. 11.00 na Starym Rynku w Częstochowie.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024