Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” 2022

Facebook Twitter

Już po raz 12. w Częstochowie odbędzie się Festiwal Dekonstrukcji Słowa Czytaj! Tym razem potrwa aż 9 dni. Na Festiwal w tym roku przyjadą: Agnieszka Gajewska, Karolina Dzimira-Zarzycka, Jarosław Szubrycht, Łukasz Kozak, Wojciech Gunia, Marta Kisiel, Maria Mamczur, Magdalena Okraska, Jacek Hugo-Bader, Łukasz Orbitowski. Nie zabraknie też debat.

Porozmawiamy o tym, czy wciąż chcemy czytać Virginię Woolf i dlaczego do dyskusji publicznej znów wróciło pojęcie „własnego pokoju”. Rozmówczyniami będą: Sylwia Chutnik, Olga Wróbel i Eliza Kącka. Druga debata zostanie poświęcona roli tłumaczenia w literaturze. Porozmawiają: Krzysztof Cieślik, Anna Wasilewska i Maciej Świerkocki. Krzysztof Cieślik poprowadzi także warsztaty tłumaczeniowe, będzie można zawalczyć w literackiej bitwie umysłów, wybrać się na literacką grę miejską, a także wziąć udział w slamie poetyckim. Swoją wystawę zaprezentuje Bartosz Zaskórski, organizatorzy zapraszają także do wzięcia udziału w open callu, którego hasło brzmi: „może wszystko jest takie, jak wygląda”, które nawiązuje do „Granicy” Zofii Nałkowskiej. Nie zabraknie także koncertów. Zagrają dla nas: Nanga, Korine Sky Riot, Jaźna. Muzyka towarzyszyć będzie także spektaklowi-westernowi „O czynach niszczących opowieść” oraz słuchowisku-niespodziance, które zakończy 9 festiwalowych dni.

PROGRAM

3 WRZEŚNIA, SOBOTA

Bajka na ścianie. Warsztaty dla dzieci

Kiedy: 12.00

Gdzie: Niepubliczne Przedszkole Nibylandia, ul. S. Wodzickiego 68

Co: Zróbmy razem mural! Zapraszamy dzieci od lat 7 na wspólne tworzenie muralu. Najpierw wybierzemy i narysujemy bajkę na papierze, a potem przeniesiemy ją na ścianę. Świetna zabawa gwarantowana!

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy przez formularz na stronie: festiwalczytaj.pl

Samotnica. Spotkanie z Karoliną Dzimirą-Zarzycką

Kiedy: 16.30

Gdzie: Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater, ul. J. Dąbrowskiego 1

Co: W tym roku nie zabraknie rozmów o ważnych i nietuzinkowych biografiach. Naszą gościnią będzie także Karolina Dzimira-Zarzycka – autorka książki „Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki”. Autorka odkrywa na nowo biografię Marii Dulębianki, ale przede wszystkim pokazuje ją jako ciekawą artystkę i emancypantkę, która walczyła o prawa kobiet. Nie zabrakło też pytań o relację Dulębianki i Konopnickiej, która dla wielu była tematem plotek. Artystka to postać nietuzinkowa, a dziś wyjątkowo aktualna.

Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku. Spotkanie z Agnieszką Gajewską

Kiedy: 18.00

Gdzie: Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater, ul. J. Dąbrowskiego 1

Co: Rozmowa o najnowszej biografii klasyka literatury SF, futurologa i filozofa. Agnieszka Gajewska w swojej książce szukała nowych tropów interpretacyjnych w życiu i twórczości Mistrza – a my ją przepytamy z tego śledztwa. Z pewnością będziemy dopytywać o żydowską tożsamość, wojenne doświadczenia, cień Zagłady, skomplikowany stosunek do literatury SF, filozoficzne ambicje i różne codzienne dziwactwa Lema.

Agnieszka Gajewska jest literaturoznawczynią, związana z poznańskim Uniwerystetem im. Adama Mickiewicza. Jej wcześniejsza książką „Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema” uznawana jest przez wielu za przełomową w studiach nad twórczością autora “Solaris”. Zaś biografia “Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku” została w tym roku nominowana do nagrody Nike. W ramach Festiwalu “Czytaj!” Rok Stanisława Lema trwa nieprzerwanie.

Postapolska. Wystawa Bartosza Zaskórskiego

Kiedy: 20.00

Gdzie: Ratusz. Muzeum Częstochowskie, al. NMP 45

Co: Wystawa Postapolska Bartosza Zaskórskiego, na której zostaną zaprezentowane zarówno oryginały, jak i wydruki z komiksu „Postapolska”, to nasza tegoroczna wizualna propozycja. Przedpremierowo pojawią się też prace, które wejdą w skład najnowszej publikacji dla wydawnictwa Hollow Press “Postapolska” to komiksowy debiut Bartosza Zaskórskiego, który został wydany w języku angielskim we włoskim wydawnictwie Hollow Press. “Postapolska” to trochę komiks, trochę eksperyment, trochę artbook opowiadający historię wściekłego słoneczka, które w wyniku pewnych zdarzeń podniosło się z trumny na szczycie piramidy, na szczycie góry i doprowadziło do straszliwych zmian w krainie, na którą padało jego światło. Do komiksu artysta nagrał również soundtrack w klimacie dungeon synth/minimal wave – (za jego wydanie odpowiada włoskie wydawnictwo Heimat der Katastrophe), który usłyszymy na wystawie.

Noc z RPG. Gry fabularne

Kiedy: 22.00-02.00

Gdzie: Dom Tajemnic, ul. M. Dąbkowskiego 34 lok. 1

Co: Gry fabularne to już ikoniczny element współczesnej popkultury. “Dungeons & Dragons”, “Warhammer”, “Wampir: Maskarada”, “Cyberpunk 2020”, “Kult”, “Zew Cthulhu” itd. kształtowały wyobraźnie kolejnych pokoleń nerdów. Dziś nie tylko powracają one jako rekwizyty w przeróżnych serialach i filmach, ale też przeżywają nowy renesans popularności.

Dla wszystkich miłośników książek, którzy nigdy nie grali w RPG, przygotowaliśmy nocne sesje, podczas których będzie można posmakować tej rozrywki. Przenieść się do fantastycznych światów i przeżyć epickie przygody – bez żadnego elektronicznego wsparcia. Wystarczy wyobraźnia i opcjonalnie kartka papieru, ołówek oraz zestaw kostek.

Liczba miejsc ograniczona. Wydarzenie dla osób pełnoletnich. Zapisy przez formularz na stronie: festiwalczytaj.pl

4 WRZEŚNIA, NIEDZIELA

Może wszystko jest takie, jak wygląda. Wystawa

Kiedy: 16.00

Gdzie: ul. Krakowska 11

Co: Ta wystawa jest wynikiem open calla, który ogłosiliśmy w lipcu. Zobaczycie na niej prace w najróżniejszych technikach, które są twórczą interpretacją słów hasła, które przyświecało nam w tym roku, a które jest wyimkiem z Granicy Zofii Nałkowskiej.

Zaucha. Życie, bierz mnie. Spotkanie z Jarkiem Szubrychtem

Kiedy: 18.00

Gdzie: Klubokawiarnia BANK, al. T. Kościuszki 2a

Co: Jarosław Szubrycht kilka lat temu gościł na „Czytaju” jako uczestnik debaty o tekstach piosenek. Bo to właśnie muzyka jest jego podstawowym zajęciem. Tworzy ją (przede wszystkim zespół Lux Occulta), pisze teksty (ostatnia płyta Decapitaded), recenzuje i komentuje (Gazeta Wyborcza), a także – pisze o niej książki. Po biografii zespołu Vader, Maryli Rodowicz i Czesława, postanowił przyjrzeć się życiu Andrzeja Zauchy. Powstała pasjonująca opowieść, o tym, jak kolorowe bywało życie w PRL-owskiej szarej rzeczywistości. I jak to się w ogóle stało, że obiecujący sportowiec porzucił marzenia o Igrzyskach Olimpijskich na rzecz śpiewania. Zapraszamy na spotkanie wokół książki “Bierz mnie, życie” z rzetelnym, kompetentnym znawcą i świetnym „opowiadaczem”. A to wszystko w pierwszą festiwalową niedzielę!

Zapiski na wielu pudełkach. Koncert zespołu Korine Sky Riot

Kiedy: 20.00

Gdzie: Klubokawiarnia BANK, al. T. Kościuszki 2a

Co: Koncerty Korine Sky Riot to już festiwalowa tradycja. Jak zawsze – nieprzewidywalne, eksperymentalne i hipnotyzujące. W tym roku muzycy zdekonstruują słownie i muzycznie eseje Zapiski na pudełku od zapałek Umberto Eco. Zapowiada się ogień!

5 WRZEŚNIA, PONIEDZIAŁEK

Upiór. Spotkanie z Łukaszem Kozakiem

Kiedy: 17.00

Gdzie: Miejska Galeria Sztuki, al. NMP 64

Co: Ile osób zdaje sobie sprawę z tego, że pierwsze wzmianki o europejskich upiorach pochodzą z Polski? Czym jest historia słowiańskiego wampiryzmu? Dlaczego historie upiorów mogą wpisywać się w narrację o wykluczeniach? Łukasz Kozak wie o tym sporo, a jego niezwykła książka “Upiór. Historia naturalna” jest niezwykłą podróżą przez ten tajemniczy świat. Autor wykonał imponującą pracę, docierając do nieznanych dotąd materiałów źródłowych, proponując zaskakujące tropy interpretacyjne, pokazując, dlaczego pozornie nieistotny temat jest konieczny do zrozumienia pewnych fenomenów polskiej kultury.

Drive My Car. Projekcja filmu

Kiedy: 19.00

Gdzie: Kino studyjne OKF „Iluzja”, al. NMP 64

Co: Oscar, Złote Globy, Cannes i Bafta. Potrzeba lepszych rekomendacji? Kto jeszcze nie widział produkcji Ryusuke Hamaguchi na podstawie prozy Murakamiego, będzie miał okazję nadrobić zaległości. Piękna opowieść o samotności i uczuciach w konwencji kina drogi. Proszę się przygotować na sporą dawkę wzruszeń.

6 WRZEŚNIA, WTOREK

Zrób sobie książkę. Warsztaty plastyczne dla dzieci

Kiedy: 15.30

Gdzie: Niepubliczne Przedszkole Nibylandia, ul. S. Wodzickiego 68

Co: Nigdy nie zapominamy o najmłodszych uczestniczkach i uczestnikach naszego festiwalu. W tym roku również nie zabraknie dla nich zajęć, na których będą tworzyć własne, niesamowite opowieści z pomocą „worka rozmaitości”.

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy przez formularz na stronie: festiwalczytaj.pl

Dom wszystkich snów. Spotkanie z Wojciechem Gunią

Kiedy: 18.00

Gdzie: Klubokawiarnia Pestka, al. NMP 37

Co: Wojciech Gunia zaszufladkowany jest jako pisarza grozy, lub weird fiction. Jednak etykiety te są zdecydowanie zbyt wąskie, by opisać jego prozę, która gra na lękach fundamentalnych i metafizycznych. Rozbiera rzeczywistość na czynniki pierwsze i dokopuje się do przerażającej prawdy: nasz świat jest absurdalny.
Tak na zdrowy rozum to wszystko nie powinno się udać – przypadkowość losów, kruchość ludzkiego życia, świat który chwieje się na glinianych fundamentach – totalny katastrofa powinna się zdarzyć szybciej niż później. Bardzo cienka błona oddziela nas od chaosu i entropii. Ludzie wkładają bardzo dużo wysiłku, by o tym wszystkim zapomnieć: budują społeczeństwa, systemy religijne, filozoficzne teorie, wzniosłe humanistyczne idee – ale wszystko to tylko zasłona dymna, żeby ukryć fakt, iż w makro skali jesteśmy tylko pyłkiem. Narracje Guni kręcą się wokół prawdy, że najwłaściwszą postawą wobec świata jest bezdenny lęk. Tak jest zarówno w “Domie wszystkich sów” (wyróżnionym w zeszłym roku nagrodą im. Macieja Parowskiego oraz nagrodą im. Jerzego Żuławskiego) , jak i jego pozostałych książkach: “Powrót”, “Miasto i rzeka”, “Nie ma wędrowca”, “Złe wszechświaty”.

Literacka Bitwa Umysłów. Gra

Kiedy: 20.00

Gdzie: Szuflada Pub, al. T. Kościuszki 18

Co: Wiemy, że lubicie Literacką Bitwę Umysłów, dlatego nie chcemy Was rozczarować i w tym roku także przygotujemy literackie pytania, a o wygranej jak zawsze zdecyduje wiedza, ale też dobry refleks. Przede wszystkim planujemy się jednak doskonale bawić. Nie tylko dla znawców literatury! Zapraszamy drużyny do pięciu osób.

7 WRZEŚNIA, ŚRODA

Nagle trup. Spotkanie z Martą Kisiel

Kiedy: 17.30

Gdzie: Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater, ul. J. Dąbrowskiego 1

Co: Marta Kisiel lubi literaturę gatunkową w jej przeróżnych odcieniach, co okazało się kluczem do sukcesu. Zaczynała od fantastyki, później dała się poznać jako autorka prozy dla młodszego czytelnika, by w końcu stać się specjalistką od komedii kryminalnych. Jej ostatnia powieść “Nagle trup”, wokół której toczyć będzie się “Czytajowe” spotkanie – doskonale wpisuje się w tę ostatnią kategorię.

Kisiel ma ona na swoim koncie kilkanaście książek, m.in. ukochane przez czytelników cykle “Wrocławski”, “Dożywocie” oraz “Małe Licho”, jak również komedie kryminalne “Dywan z wkładką” oraz “Efekt pandy”. Jej powieści wielokrotnie nagradzano (Nagroda im. Janusza A. Zajdla, Nagroda Polskiej Sekcji IBBY, Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego, Książka Roku portalu lubimyczytac.pl). Należ ona do grupy Fantastic Women Writers of Poland: Harda Horda oraz Stowarzyszenia Unia Literacka.

Kult Jednostki. Spotkanie z Torypress

Kiedy: 20.00

Gdzie: BywaSięTuiTam, ul. J. Kilińskiego 138

Co: Kult Jednostki to album o produkowanym najdłużej w skali globalnej pociągu i jego radykalnych pasjonatach. Modelu EN57 to słynna „Jednostka”, eksploatowana od 60 lat i budząca emocje wśród różnych grup. Publikacja prezentuje unikatowe, fanatyczne postawy miłośników kolei, modelarzy, grafficiarzy i eksploruje nieprezentowane wcześniej archiwa.

Torypress to grupa autorów i aktywistów z Wrocławia zainteresowanych projektowaniem i kulturą wizualną, która tworzy interdyscyplinarny zespół do zadań popularyzatorskich.

8 WRZEŚNIA, CZWARTEK

Gruba. Spotkanie z Marią Mamczur

Kiedy: 17.00

Gdzie: Szuflada Pub, al. T. Kościuszki 18

Co: Takie terminy jak fatfobia czy fat shaming dopiero od niedawna funkcjonują również w polszczyźnie. A przecież zjawisko niechęci wobec osób z nadwagą czy ośmieszania otyłości znane są każdemu. Kulturowemu podłożu tych niewytłumaczalnych uprzedzeń przygląda się Maria Mamczur w swoim reportażu zatytułowanym po prostu “Gruba”. Oddając głos swoim bohaterkom i bohaterom, autorka obala te stereotypy, które do niedawna wydawały się jeszcze zupełnie niewinne. To nie jest książka o odchudzaniu – to smutna, ale ważna i niezwykle potrzebna publikacja o tym, jak łatwo wykluczamy kogoś z powodu wyglądu, nie zdając sobie sprawy z krzywdy, którą wyrządzamy i z przyczyn, które mogą stać za nietypowym wyglądem. Całość porusza i uświadamia, że za naszym bezmyślnym ocenianiem czyichś cech zewnętrznych mogą czaić się ogromne dramaty.

Nie ma i nie będzie. Spotkanie z Magdaleną Okraską

Kiedy: 18.30

Gdzie: Szuflada Pub, al. T. Kościuszki 18

Co: Lubimy książki kontrowersyjne. Lubimy, kiedy wokół autorów i autorek, których zapraszamy toczą się spory, dyskusje; lubimy też, kiedy nie wszystko jest oczywiste. Ale przede wszystkim lubimy dobre i ważne książki i z takim założeniem z dumą prezentujemy naszą kolejną gościnię – Magdalenę Okraskę. Jej eseje na temat sytuacji polskich miast po transformacji ustrojowej to niezwykle mocny i pożądany głos w dyskursie (niech będzie!) politycznym. “Nie ma i nie będzie” jest publikacją, o której długo się będzie mówić, również wtedy, gdy opadnie wokół niej medialny szum. A spotkanie w Częstochowie to doskonała okazja, żeby dopytać autorkę o to, czego w jej książce nie rozumiemy albo zwyczajnie dowiedzieć się, w jaki sposób zbierała swoje opowieści.

Slam poetycki. Turniej

Kiedy: 20.30

Gdzie: Klubokawiarnia BANK, al. T. Kościuszki 2a

Co: Jak co roku nie zabraknie emocji związanych z poezją! Turniej Jednego Wiersza już znacie, bo ma długą tradycję. Co miesiąc poeci prezentują publiczności i jury swoje wiersze. Ta edycja będzie specjalna, bo zgodnie z regułą slamu, to publiczność wybierze zwycięzcę. Sprawdzimy, który poeta lub poetka potrafi wywołać większy hałas! I jak zawsze na śmiałków czekają nagrody!

9 WRZEŚNIA, PIĄTEK 

Własny pokój. Debata z udziałem Sylwii Chutnik, Olgi Wróbel i Elizy Kąckiej

Kiedy: 17.00

Gdzie: Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater, ul. J. Dąbrowskiego 1

Co: Wiemy, że lubicie nasze debaty. Ta będzie poświęcona Virginii Woolf i jej wpływie na pisarstwo kobiet. Okazja jest doskonała, bo w tym roku wypada 140 rocznica urodzin pisarki. Nasze gościnie opowiedzą o swoim czytaniu Woolf z różnych perspektyw. Do dyskusji zaprosiliśmy bowiem Sylwię Chutnik – pisarkę, publicystkę, działaczkę społeczną i promotorkę czytelnictwa, Olgę Wróbel – kulturoznawczynię, autorkę komiksów i doskonale Wam znanego profilu Kurzojady oraz Elizę Kącką – akademiczkę, recenzentkę i czytelniczkę literatury najnowszej. Zapraszamy w piątkowe popołudnie!

Zmartwychwstanie. Koncert zespołu Jaźna

Kiedy: 19.00

Gdzie: Klub Rura, al. NMP 38

Co: Zamiast wymyślać swój opis wydarzenia, po prostu oddajmy głos Zespołowi: Jaźna to połączenie jazzu z punkiem i poezją, improwizacja muzyczna i tekstowa, słowo walczące z muzyką. Gramy, recytujemy, krzyczymy o miłości, Bogu, Ziemi, kobietach i mężczyznach. Nasze koncerty są podróżami, zaklęciami, przekleństwami, modlitwami. Jaźna to autorski projekt stworzony przez grupę przyjaciół. To oryginalne brzmienie przepełnione improwizacją i szalonymi podziałami.

Cisza w bloku. Koncert zespołu Nanga

Kiedy: 20.00

Gdzie: Klub Rura, al. NMP 38

Co: Debiut Nangi to płyta z ducha punkowa, muzycznie – trudna do zdefiniowania. Sporo elektroniki, hipnotyzujące bity, rap, pop, jazz. Z fuzji członków zespołu Lao Che i wokalistki Magdy Dubrowskiej (m.in. Gang Śródmieścia) powstała frapująca opowieść o mieście, jego zakamarkach i przestrzeniach. Tego koncertu naprawdę nie wolno nie zobaczyć. Zespół na żywo kipi energią, a słuchaczom i słuchaczkom trudno jest ustać w miejscu nawet przez kilka minut.

Literackie afterparty. Kacper Kapsa prezentuje Kaimu. Set DJ-ski.

Kiedy: 22.00

Gdzie: Klub Rura, al. NMP 38

Co: Japoński pisarz Kyūsaku Yumeno stawiał sobie za cel wywrócenie do góry nogami definicji kryminału. Podobną rewoltę spróbujemy zrobić w muzyce elektronicznej podczas after party w Klubie Rura. Krótka opowieść Japończyka z roku 1928 “Piekło w butelkach”, a w zasadzie jej fragment “Dziwne sny” (org. “Kaimu”) posłuży jako inspiracja dla seta dj-skiego Kacpra Kapsy. To będzie połączenie muzyki i literatury. Słowa i dźwięku.

10 WRZEŚNIA, SOBOTA  

Literacka podróż Hestii. Gra miejska

Kiedy: 11.00

Gdzie: Plac Biegańskiego

Co: W tym roku ruszamy szlakiem książek, które otrzymały Literacką Nagrodę Hestii, bo to właśnie nasz tegoroczny partner przygotował dla młodszych i starszych mapę zadań i nagrody. Świetna zabawa dla całych rodzin gwarantowana!

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy przez formularz na stronie: festiwalczytaj.pl

To przez ten wiatr. Spotkanie z Jakubem Nowakiem

Kiedy: 16.30

Gdzie: Miejska Galeria Sztuki, al. NMP 64

Co: Przedpremierowe spotkanie wokół debiutanckiej powieści Jakuba Nowaka. Autor przez lata karmił fanów fantastyki dłuższymi i krótszymi opowiadaniami najwyższej klasy. Publikował rzadko, ale zawsze zachwycał brawurowym światotwórstwem, lawiną emocji i nieuchwytny pierwiastek niesamowitości. Miksował Kapitana Żbika z legendą The Doors, Lublin z cyberpunkiem, Grzybstę z polskimi romantykami, Philipa K. Dicka ze Stanisławem Lemem itd. Jego najważniejsze teksty można znaleźć w wydanym pięć lat temu zbiorze “Amnezjak”. W powieści “To przez wiatr” Nowak porzuca jednak gatunkowe ramy, by zabrać czytelników w podróż, z Henrykiem Sienkiewiczem i Heleną Modrzejewską na Dziki Zachód. Premiera książki już pod koniec września!

Strażnicy wolności. Spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem

Kiedy: 18.00

Gdzie: Miejska Galeria Sztuki, al. NMP 64

Co: Jacek Hugo-Bader dał się poznać jako reporter podróżujący po Rosji i krajach Sojuza. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, góry Pamir, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. W zimie 2007 roku samotnie odbył wielomiesięczną podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku, którą opisał w „Białej gorączce”. W 2011 roku ukazały się jego „Dzienniki kołymskie”, owoc – również samotnej – tym razem autostopowej podróży na Kołymę. Na jakiś czas wrócił do Polski książkami „Skucha” i „Audyt”, by znów wyruszyć, tym razem w szamańską podróż. Jego ostatnia książka „Strażnicy wolności” to tytuł bardzo aktualny, dotykający pandemii, która wciąż trwa i grup, które nazywają się właśnie strażnikami wolności.

O czynach niszczących opowieść. Spektakl-western

Kiedy: 20.00

Gdzie: Miejska Galeria Sztuki, al. NMP 64

Co: To nie będzie spektakl, w którym dwie dziewczyny się mszczą, ten western to nie wyprawa w przemoc i zło, wręcz przeciwnie – to ucieczka od nich. Ucieczka od mroku. A jak piszą same kowbojki: “Na westernowym padoku w ostatecznym starciu stają naprzeciw siebie dwie kowbojki. Walczą raczej o opowieść niż ze sobą nawzajem. Wiedzą, że nikt nie będzie patrzył na niuanse tego spotkania, tylko jak to zwykle bywa – na jego zakończenie. To dlatego wpuszczają widza tam, gdzie nie ma czasu na rozpamiętywanie przeszłości i ustanawianie nowych porządków – liczy się tylko to spotkanie”. Zapraszamy!

11 WRZEŚNIA, NIEDZIELA

Drugie życie literatury. Wymiana książki

Kiedy: 11.00-13.00

Gdzie: Szypułka – Wegańska Pracownia Cukiernicza, ul. Śląska 3/5

Co: Tego punktu programu nie może zabraknąć! Jak zawsze na Festiwalu możecie się wymienić książkami. Doskonale znamy trzecie rzędy książek na naszych półkach – dajcie im odetchnąć i przynieście je ze sobą do Szypułki. Niech znajdą nowego właściciela lub właścicielkę.

Przełożenie. Warsztaty tłumaczeniowe

Kiedy: 12.00

Gdzie: Filia nr 9 Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego, ul. F. Nowowiejskiego 15

Co: Krzysztof Cieślik – krytyk, poeta, ale nade wszystko tłumacz literatury, zaprasza wszystkich chętnych na krótki kurs pokazujący, jak rozpocząć przygodę z tłumaczeniami książek. Ci, którzy próbowali, doskonale wiedzą, że nie wystarczy znajomość języka. O tym, co jeszcze się przydaje w pracy tłumacza, opowie niewątpliwy autorytet.

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy przez formularz na stronie: festiwalczytaj.pl

Między słowami. Debata z udziałem Anny Wasilewskiej, Krzysztofa Cieślika i Macieja Świerkockiego

Kiedy: 16.00

Gdzie: Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego, al. NMP 22

Co: Tytuł naszej debaty – Między tekstami ­– podpowiedział nam jeden z jej uczestników, Krzysztof Cieślik. Oprócz niego będziemy mieli przyjemność gościć również Annę Wasilewską i Macieja Świerkockiego. Skąd taki wybór? Wydaje się, że ich przekłady są najlepszym dowodem na to, jak trudna i wymagająca jest praca tłumaczki. Brawurowy Shuggy Bain (Cieślik), nowy Rękopis znaleziony w Saragossie i Don Kichot (Wasilewska), zupełnie inny Ulissess (Świerkocki) – o tych (i nie tylko!) utworach będziemy rozmawiać na sam koniec festiwalu. Jesteście ciekawi, co o literaturze mają do powiedzenia ci, którzy muszą ją przeczytać w językach oryginałów po to, by podarować ją polskiemu czytelnikowi i czytelniczce? My czekamy z niecierpliwością na tę debatę

Chodź ze mną. Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim

Kiedy: 18.00

Gdzie: Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego, al. NMP 22

Co: Zaprzyjaźniony z “Czytaj!” Łukasz Orbitowski wraca do Częstochowy, żeby opowiedzieć o swojej najnowszej powieści. Był on gościem pierwszej edycji Festiwalu dlatego z olbrzymim sentymentem czytamy jego wszystkie kolejne książki (“Widma”, “Ogień”, Szczęśliwa Ziemia”, “Inna dusza”, “Exodus”, “Kult”). Kibicowaliśmy mu gdy porzucał łatkę pisarza grozy i wpływał na oceany mainstreamu. Podglądaliśmy jak krytycy przestali o nim pisać “młody i obiecujący”, a zaczęli “dojrzały i doceniony”. Cieszyliśmy się z jego nagrody im. Janusza Zajdla, Paszportu Polityki i Nagrody Literackiej miasta Warszawy. Jego tegoroczna powieść “Choć ze mną” mieści w sobie wiele opowieści i stylistyk. Jest zarówno historią obyczajową o relacjach dziecko-rodzic, romansem, szpiegowskim thrillerem, jak i studium obsesyjnej potrzeby pisania. Jest też tam i UFO, nie zapominajmy o UFO.

Częstochowa. Słuchowisko na żywo

Kiedy: 20.00

Gdzie: Miejska Galeria Sztuki, al. NMP 64

Co: Tegoroczny program Festiwalu zasługuje na wyjątkowy finał. I tak będzie, bo w niedzielę spotkamy się, aby wziąć udział w szczególnym wydarzeniu. Specjalnie dla nas – prapremiera słuchowiska napisanego przez Weronikę Murek, z muzyką Krzycha Niedźwieckiego, w wykonaniu częstochowskich aktorów. Całość jest niespodzianką, zdradzimy tylko tyle, że akcja zaprowadzi nas w nieoczywiste rejony naszego miasta.

Patronat nad wydarzeniem sprawuje Radio Jura.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022 oraz ze. środków budżetu Gminy Miasta Częstochowa.

Źródło: cgk.czestochowa

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 marca 2023