Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dziś (02.02) otwiera się Muzeum Częstochowskie

Facebook Twitter

Jest decyzja rządu - od poniedziałku 1 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym mogą działać już muzea i galerie sztuki. Od wtorku 2 lutego będzie można zwiedzać wystawy przygotowane przez Muzeum Częstochowskie.

Mówi Monika Świerczewska:

Radio Jura: Czy Muzeum Częstochowskie jest już przygotowane na ponowne drzwi?

Oczywiście. My również bardzo się cieszymy, że będziemy mogli znowu pokazywać Państwu nasze zbiory i wystawy, które do tej pory pokazywaliśmy tylko wirtualnie. Od wtorku 2 lutego ponownie udostępniamy dla publiczności wystawy prezentowane we wszystkich obiektach – w ratuszu, Galerii Dobrej Sztuki, pawilonie wystawowym, Muzeum Hutnictwa Rud Żelaza, w rezerwacie archeologicznym, Muzeum Żydów Częstochowian, Domu Poezji. Na szczególną uwagę zasługują – tak jak wspomniałam – wystawy, których do tej pory jeszcze nie pokazywaliśmy mieszkańcom Częstochowy.

To między innymi wystawa „1000-lecie. Z dziejów częstochowskiej dzielnicy” – zapowiada w rozmowie z Katarzyną Ficą – Monika Świerczewska kierownik Działu Edukacji i Wystaw w Muzeum Częstochowskim.

Zapraszamy zatem do ratusza. Jest to wystawa współorganizowana z Archiwum Państwowym w Częstochowie, wzbogacona archiwalnie – fotografie, dane, dokumenty, ale również fotografie z okresu PRLu, pamiątki w postaci cegiełki oraz medalu z budowy kościoła a myślę, że wszystkich mieszkańców Częstochowy a zwłaszcza tej dzielnicy wystawa zainteresuje. Będziemy ją prezentować do końca maja. 

Swoje drzwi otwierają też pozostałe obiekty Muzeum Częstochowskiego z wyjątkiem Multicentrum Zodiak. W każdym z nich obowiązywać będą zasady reżimu sanitarnego.

Te ekspozycje są udostępniane do zwiedzania z zachowaniem następującego reżimu sanitarnego, z zakrywaniem nosa i ust, koniecznie korzystanie z płynów dezynfekujących do rąk udostępnianych przy wejściu, zachowanie dystansu półtora metra od innych osób i również limitowanie osób przebywających w poszczególnych obiektach – maksymalnie 1 osoba na 15 m kw, korzystanie z szatni wyłącznie z zachowaniem reżimu sanitarnego. Mam nadzieję, że wszyscy się do tego dostosujemy, my jako obsługa muzeum również i Państwo również. Serdecznie zapraszamy

– podkreśla Monika Świerczewska z Muzeum Częstochowskiego, a my – zachęcamy do zwiedzania!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj