Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dwa dni w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej z arcytrudnymi zawodami. Rywalizowało około 200 strażaków

Facebook Twitter

Przez dwa dni w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie rywalizowały krajowe i zagraniczne drużyny strażaków. W XXXIX Międzynarodowych Mistrzostwach w sporcie pożarniczym, bardzo efektowne, ale i trudne konkurencje wymagały od zawodników ogromnej sprawności fizycznej.

Dwa dni w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej z arcytrudnymi zawodami

Uczestnicy pochwalili się też szybkością działania czy opanowaniem, jakie muszą mieć w trakcie akcji.

Dariusz Andryszkiewicz: Mamy z drużynami zagranicznymi blisko 20 reprezentacji, łącznie ponad 200 zawodników indywidualnie. Mamy też reprezentacje z Bułgarii i z Mołdawii. Polscy strażacy to jest czołówka absolutnie światowa. Te zawody to jest też możliwość wymiany doświadczeń między strażakami z poszczególnych województw i z poszczególnych krajów. Jak sobie radzić w trudnych akcjach, w innych akcjach, które do tej pory nie mieliśmy, a które mogą nas czekać? Bardzo trudne konkurencje pożarnicze, tor przeszkód i wspinanie przy użyciu drabiny hakowej, sztafeta 4 razy 100 metrów z przeszkodami, ćwiczenie bojowe.

Zawody przybliża nam bryg. Dariusz Andryszkiewicz z Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Pierwsza konkurencja w jakiej zmierzyli się zawodnicy to stumetrowy pożarniczy tor przeszkód. Brygadier Mirosław Cyrson z Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku, do którego należy rekord Polski w tej rywalizacji, opowiedział nam na czym całość polega:

Mirosław Cyrson: Przebiegnięciu stu metrów, ale dodatkowo z pewnymi przeszkodami. Na 23. metrze stoi dwu metrowa ściana, którą należy pokonać górą. Za ścianą 5 metrów stoją dwa węże pożarnicze, które zawodnik zabiera ze sobą. Następnie przebiega przez równoważnie, czyli taką kładkę, która ma wysokość  1,20 nad ziemią, natomiast szerokość tej kładki to 40 centymetrów. Dobiega do rozdzielacza i tworzy tak zwaną linie gaśnicze, łącząc te dwa węże ze sobą, łącząc jedną z końcówek rozdzielacza i prądownice. Następnie dobiega do mety.

Jedną z najtrudniejszych konkurencji podczas mistrzostw, jest wspinanie przy użyciu drabiny hakowej. W zeszłym roku II lokatę w tej konkurencji zajął aspirant Maciej Strąk, dowódca zastępu JRG 10 Łódź:

Maciej Strąk: Druga konkurencja to wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na trzecie piętro. Wspinanie i cała zabawa, że tak powiem, polega na tym, żeby drabiną hakową, czyli drabiną zakończoną takim hakiem, wspinać się właśnie na to trzecie piętro. Wspinanie się na pułap około 11 metrów nad ziemię. Jest to bardzo, bardzo efektowna konkurencja. Mogę tak powiedzieć, że najlepsze czasy będą w około 14 sekund oscylować. Oczywiście w to wchodzi nie tylko samo wejście na to trzecie piętro wspinalnie, ale też dobieg bodajże 32 metrowy. Jest to konkurencja niesamowicie widowiskowa i myślę, że ona tutaj największą rzeszę kibiców przyciąga na stadion zawsze.

Podczas Mistrzostw Polski w Sporcie Pożarniczym, strażacy rywalizują ze sobą czterech w konkurencjach. Zawody te stanowią podsumowanie całorocznego szkolenia sportowego funkcjonariuszy straży pożarnej.

Galerię zdjęć zobaczycie na stronie Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj