Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kolejna promocja aspirantów w CSPSP

Facebook Twitter

W Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie dwuletnią naukę ukończyło 209 absolwentów. Zdobyli oni rozległą wiedzę, nauczyli się obsługi nowoczesnego sprzętu pożarniczego i nabyli umiejętności, które przydadzą się im podczas wykonywania niebezpiecznych zadań ratowniczych.

Fot. facebook.com/cspspczestochowa

Mówi brygadier Dariusz Andryszkiewicz z Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie:

Dariusz Andryszkiewicz: Setki godzin na największym poligonie pożarniczym w Polsce, setki godzin w laboratoriach szkolnych, salach, aullach, ale także i przy wyjazdach do prawdziwych działań ratowniczo – gaśniczych, gdzie nasi uczniowie, kadeci oraz strażacy już służący w jednostkach ratowniczo – gaśniczych z studium zaocznego jeżdżą, zdobywają wiedzę i przede wszystkim ratują. Każdy dzień, który przynosi nowe wyzwania, uczy nas tego, że nie możemy tutaj podchodzić sztampowo do żadnych rodzajów zdarzeń.

Wszyscy absolwenci Centralnej Szkoły PSP udadzą się teraz do swoich macierzystych jednostek rozsianych na terenie całego kraju. Tam przystąpią do służb i będą uczestniczyć w działaniach ratowniczo-gaśniczych:

Dariusz Andryszkiewicz: Niektórzy będą kierowcami – ratownikami, niektórzy będą dowódcami. Dlatego te dwa lata nauki to jest czas poświęcony naprawdę bardzo szerokie spektrum ratownictwa, tak jak i całe spektrum szerokie jest ratownictwa Państwowej Straży Pożarnej. To już nie tylko pożary, to dużo wypadków, miejscowych zagrożeń, powodzie, trzęsienia ziemi. Nasze działania ratowniczo gaśnicze są nie tylko na terenie kraju, ale także Europy czy świata. Służymy pomocą i przede wszystkim liczymy na to, że zawsze będziemy mogli dać z siebie wszystko.

Wśród tegorocznych 209 absolwentów Centralnej Szkoły PSP była też jedna kobieta. Przez cały okres nauki wyróżniała się charyzmą i determinacją w zdobyciu wymarzonego zawodu strażaka:

Aleksandra Wyrwa: Bardzo dobre dwa lata. Na pewno bardzo budujące. To jest połączenie pracy i pasji. To jest takie spełnienie marzenia. Od 7 lat marzyłam o tym, żeby tutaj tak stanąć. To marzenie się spełnia. Rodzinna tradycja, rodzice w OSP i od tego się wszystko zaczęło (…).

– mówi Aleksandra Wyrwa, tegoroczna absolwentka.

Kadeci w trakcie nauki ćwiczyli na terenie największego w Polsce poligonu pożarniczego, brali udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych, pomagali przy granicy polsko-ukraińskiej, czy w akcji ratowniczej na Odrze. Tegorocznym Prymusem Centralnej Szkoły PSP był Dawid Jagiełło:

Dawid Jagiełło: Po służbie przygotowawczej, która trwała 2 miesiące, usiedliśmy na wozach bojowych, które niosły pomoc mieszkańcom Częstochowy w okolicy szkoły. Bardzo dużo się nauczyliśmy. Spędziliśmy tutaj wiele godzin, aby wszystkie szczegóły były dopracowane. To też wiele godzin spędzonych w salach wykładowych razem z naszymi wykładowcami. Szkoła przygotowuje nas do tego, żeby pomagać ludziom, wspierać ich i nieść pomoc.

Promocja poprzedzona została uroczystą Mszą Świętą na Jasnej Górze, której przewodniczył bp Andrzej Przybylski oraz Kapelani Strażaków. W Mszy Świętej udział wzięła kadra szkoły, absolwenci, zaproszeni goście oraz rodziny i znajomi promowanych.

źródło: CSPSP w Częstochowie

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024