Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dotacje Powiatowego Urzędu Pracy w czasie epidemii

Facebook Twitter

Od początku epidemii koronawirusa PUP w Częstochowie wydał ponad 108 milionów zł na ratowanie firm z naszego miasta i regionu.

W dobie Covid-19 z pomocy skorzystali głównie mali i średni przedsiębiorcy:

My, żeśmy kilka usług realizowali w Powiatowym Urzędzie Pracy skierowanych właśnie do przedsiębiorców i najpopularniejsze były te niskooprocentowane pożyczki z funduszu pracy na pokrycie bieżących kosztów działalności i naszych mikroprzedsiębiorców i tutaj ponad 18 tys. wniosków złożonych, 17 ponad rozpatrzonych. Kwota ponad 87 mln, także to są ogromne sumy.

Jakiego innego wsparcie udzielał jeszcze PUP?

Też dofinansowaliśmy część kosztów wynagrodzenia pracowników dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców. Dofinansowaliśmy część kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych, dofinansowaliśmy część kosztów wynagrodzeń pracowników dla organizacji pozarządowych, w sumie to nam dało kwotę ponad 108 mln zł, także to są niebagatelne środki. Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie pierwszy raz w historii stanął w takiej roli, że takimi ogromnymi sumami wsparł podmioty gospodarcze z miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego. Ogrom zadań, jaki spłynął na nas nie da się porównać z żadnymi tutaj działaniami w poprzednich latach. 

Jak teraz funkcjonuje PUP w Częstochowie?

Przede wszystkim można zgłaszać te oferty telefonicznie i internetowo. To jest najlepszy sposób ze względu na pandemię. Jesteśmy w jakiś sposób ograniczeni w pewnych naszych działaniach. Tych ofert pracy mieliśmy w lipcu około 130 na 500 ponad wolnych miejsc pracy. To przede wszystkim były oferty dla pracowników produkcyjnych, fryzjerek, fryzjerów, bo nie można tu nikogo dyskryminować, na linie produkcyjne, pracowników budowlanych, lakierników. Sporo jest takich ofert dla osób, które mają po prostu wyuczony zawód. Trochę obawiamy się tego koronawirusa, bo każde zarażenie pracownika mogłoby storpedować pracę urzędu i wysiłek ludzi. 

W związku z epidemią, PUP wstrzymał dotacje na rozkręcenie działalności gospodarczej:

Czekamy z ogłoszeniem tych naborów. Teraz najważniejsza jest ta tarcza, która wspiera przedsiębiorców, która ma im pomóc w utrzymaniu miejsc pracy. To jest jakby kluczowe zagadnienie, które spoczywa na barkach pracowników Urzędu Pracy. My pracujemy w określonych warunkach. W ostatnich miesiącach pracowaliśmy także w sobotę, żeby zaspokoić te wszystkie potrzeby związane z potrzebami przedsiębiorcy. 

– mówił Andrzej Zaguła z PUP w Częstochowie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj