Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Darmowe tramwaje sposobem na drogowy paraliż? To pomysł stowarzyszenia skierowany do prezydenta

Facebook Twitter

Stowarzyszenie Mieszkańcy Częstochowy wystąpiło do prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka z petycją o wprowadzenie bezpłatnych przejazdów tramwajami dla mieszkańców. Skąd wziął się taki pomysł?

MPK, zmiany, Modernizacji linii tramwajowej oraz budowa nowej nitki na Parkitkę

Z powodu paraliżu drogowego, który powodują remonty

– mówi Krzysztof Świerczyński.

Krzysztof Świerczyński: Nasza propozycja wprowadzenia bezpłatnej komunikacji tramwajowej wynika wprost z tragicznej sytuacji na częstochowskich drogach, która z każdym miesiącem się pogarsza. Wiemy, że zamykane są kolejne odcinki dróg, tworzą się coraz większe korki, zwłaszcza w godzinach szczytu. Ludzie tracą czas, tracą nerwy, nie mogą dojechać do pracy, na uczelnie. I stąd nasza taka konstruktywna propozycja, żeby nie tylko krytykować, że jest źle, bo jest źle, natomiast także, żeby podsunąć pewien pomysł władzom miasta, jak można mieszkańcom po prostu pomóc, ulżyć w ten trudny czas.

Twórcy petycji proponują, aby czasowo tramwaje były bezpłatne dla wszystkich. Gdyby miasto nie chciało się przystać na ten wariant, przygotowali również opcję pośrednią:

Krzysztof Świerczyński: Na przykład wprowadzić bezpłatną komunikację tramwajową dla wybranej grupy np. kierowców, tak jak mamy to rozwiązane podczas tzw. Dnia Bez Samochodu. Kiedy kierowca wsiada do tramwaju, okazuje dowód rejestracyjny i przez to, że rezygnuje z podróży samochodem, ma prawo do bezpłatnego przejazdu komunikacją publiczną. Także podobnym rozwiązaniem pośrednim mogłoby być wprowadzenie tej bezpłatnej komunikacji w określonych godzinach, czyli na przykład w godzinach szczytu, wtedy, kiedy ruch na częstochowskich ulicach jest największy.

Po zakończeniu wszystkich remontów w Częstochowie konieczna będzie reforma komunikacji miejskiej, zwłaszcza w kwestii przebiegu linii autobusowych przez miasto.

Warto słuchać dobrych podpowiedzi

– dodaje nasz rozmówca.

Krzysztof Świerczyński: Mamy w mieście wielu pasjonatów, fachowców, którzy przedstawiają wiele ciekawych pomysłów na to. I myślę, że to jest przyszłość i fajnie by było, gdyby władze miasta słuchały tych osób, a nie same próbowały zza biurek urzędniczych narzucać pewne rozwiązania. Ja myślę, że takie okresowe rozwiązanie bezpłatnej komunikacji, nie docelowe, ale okresowe, może też być taką szansą, żeby przyciągnąć do komunikacji miejskiej nowych pasażerów. Bo jeżeli ktoś się raz zdecyduje, spróbuje i zobaczy, że jest to dla niego korzystne, to może rozważyć to, żeby w tej komunikacji pozostać na dłużej.

Pomysł szeroko komentują w mediach społecznościowych mieszkańcy.

Czekamy na ułatwienia ze strony miasta

– dodaje Krzysztof Świerczyński ze Stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj