Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Czy wycinka drzew przy Hetmańskiej była potrzebna? Pyta nasz słuchacz. Wyjaśniamy w UM

Facebook Twitter

Nasi słuchacze niezmiennie z ręką na pulsie. Uszczuplanie drzewostanu w Częstochowie przy okazji wielu inwestycji budzi zawsze szerokie zainteresowanie, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, dlaczego tak wiele drzew zostało wyciętych przy ul. Hetmańskiej.

Wycinka drzew przy Hetmańskiej

Wycinka drzew przy Hetmańskiej

Na sprawę zwrócił uwagę jeden z mieszkańców w telefonie do Radia Jura:

Okazuje się, że to prywatna posesja i właściciel miał prawo usunąć rosnące tu drzewa. Wyjaśnienia przekazał nam magistrat:

Włodzimierz Tutaj: Usunięcie drzew w okolicach ulicy Hetmańskiej w pobliżu skrzyżowania z ulicą Królewską, to efekty działań właścicieli działki. Zgodnie z obecnymi, krajowymi regulacjami, taka wycinka na działce będącej własnością osób fizycznych, wymaga tylko zgłoszenia, jeżeli drzewa lub krzewy są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ta sytuacja według oświadczenia właścicieli miała właśnie miejsce na tej działce, na nieruchomości ma powstać prywatny dom mieszkalny.

Sprawę przybliża Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu Miasta Częstochowy. Magistrat o planach właściciela wiedział, wszystko odbyło się zgodnie z przepisami prawa:

Włodzimierz Tutaj: Zgłoszenie od właścicieli działki było, nastąpiły też oględziny ze strony pracowników Wydziału Ochrony Środowiska, zewidencjonowano drzewa, głównie samosiejki, których obwód podlega zgłoszeniu. Organ administracyjny może zgłosić sprzeciw wobec takiego zgłoszenia, ale ten sprzeciw, można wnieść tylko w przypadku lokalizacji drzew na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń lub też na terenach objętych formami ochrony przyrody.

W przypadku posesji przy ul. Hetmańskiej Urząd Miasta nie miał podstaw prawnych, by sprzeciwić się zgłoszeniu o wycince, dodaje rzecznik Włodzimierz Tutaj. Teraz właściciel musi usunąć ścięte drzewa w ciągu 6 miesięcy.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 lipca 2024