Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowskie nekropolie obrazem historii miasta

Facebook Twitter

To już dzień Wszystkich Świętych. Warto wiedzieć, że najstarszym cmentarzem w Częstochowie jest cmentarz św Rocha. Pierwsze pochówki datowane są tutaj już na pierwszą połowę XVII wieku. Są dwie hipotezy powstania, pierwsza z nich mówi o cmentarzu na których chowano pielgrzymów zmarłych w drodze na Jasną Górę. Z kolei inna teoria mówi, że był to cmentarz zakaźny przeznaczony dla zmarłych podczas epidemii.

Warto odwiedzić na cmentarzu św. Rocha groby powstańców styczniowych z 1863 roku, zbiorowe groby wojenne, gdzie pochowani są m.in. mieszkańcy Częstochowy rozstrzelani przez Niemców na Rynku Wieluńskim w 1943 roku. Na cmentarzu św. Rocha pochowana jest też m.in. Halina Poświatowska i żużlowcy Marek Czerny i Bronisław Idzikowski.

Z kolei największy cmentarz to oczywiście Kule. Został ulokowany w pobliżu dawnej osady, właśnie o nazwie Kule. W księgach znajdziemy datę 1882 rok, to wtedy nekropolia została przeniesiona z rejonu wokół Archikatedry czyli okolic ulic Mielczarskiego i Ogrodowej. Znajduje się tu blisko tysiąca nagrobków z przed 1939 roku, a nawet z końca XIX wieku. Warto odwiedzić tu groby m.in Władysława Biegańskiego, piosenkarza Janusza Gniatkowskiego, czy Janusza Kochanowskiego rzecznika Praw Obywatelskich, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Symboliczny znicz zapalmy też na jednej z kwater wojennych, na cmentarzu Kule znajduje się m.in. mogiła z prochami zamordowanych w Dachau.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj