Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowa znów wnioskuje do Polskiego Ładu. Jest szansa na znaczące dofinansowanie kilku potrzebnych zadań

Facebook Twitter

Miasto znów aplikuje o pieniądze z kolejnych edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, czyli Polskiego Ładu. Jest szansa na znaczące dofinansowanie kilku potrzebnych zadań: przebudowy odcinka alei Pokoju, modernizacji stadionu lekkoatletycznego i nowych pracowni gastronomicznych w szkołach.

Częstochowa znów wnioskuje do Polskiego Ładu

Drogowe przedsięwzięcie w al. Pokoju może wpisać się w rozwój stref przemysłowych:

Tomasz Jamroziński: Inwestycja ma objąć przebudowę odcinka Alei Pokoju od ronda Reagana do ronda Szwejkowskiego – to jest długość około kilometra – wraz z modernizacją wiaduktu nad torami kolejowymi. Projekt pozwoli na lepsze skomunikowanie terenów przemysłowych, w tym gruntów Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To są obszary Kusięcka i Korfantego. Chodzi o skomunikowanie z drogami krajowymi DK 91, DK 43 i DK 46

– projekt, który ma kosztować ok. 40 mln zł przybliża Tomasz Jamroziński z Urzędu Miasta.

Z tego programu w Częstochowie możemy doczekać się modernizacji stadionu lekkoatletycznego przy ul. Dąbrowskiego. W ramach poprawy zaplecza sportowego potrzebne są nam w mieście też nowe bieżnie dla biegaczy:

Tomasz Jamroziński: Dodatkowo mogłyby powstać czterotorowe bieżnie z nawierzchni tartanowej w trzech innych lokalizacjach na terenie Częstochowy. Zakres modernizacji istniejącego obiektu lekkoatletycznego obejmuje m.in. wymianę całej nawierzchni tartanowej wraz ze strefami bezpieczeństwa oraz systemu odwodnienia bieżni. Zmiany te są niezbędne dla organizacji certyfikowanych zawodów, a także poprawy warunków treningu dla lekkoatletów oraz sportowców amatorów.

Taką przebudowę oszacowano na 7,5 mln zł, z czego większość kosztu może pokryć Polski Ład.

Zgłoszono także potrzeby częstochowskiego Gastronomika. Tutaj w nieużywanym budynku szkoły mogą powstać za 1,5 mln zł nowe pracownie dla uczniów:

Tomasz Jamroziński: Na potrzeby pracowni gastronomicznej dla Zespołu Szkół Gastronomicznych, w ramach inwestycji mają powstać pracownie praktycznej nauki zawodu. W projekcie jest m.in. wymiana posadzek, okien i drzwi, wykonanie instalacji i nowego oświetlenia wraz z instalacjami elektrycznymi. Zaplanowano też docieplenie oraz zakupienie wyposażenia pracowni.

Częstochowa aplikuje tutaj aż o 98% przewidywanych kosztów, co oznacza że strategiczne inwestycje w zaledwie 2% musiałaby sfinansować z miejskiej kasy. O planowanych przedsięwzięciach informował Tomasz Jamroziński z magistratu.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024