Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowa apeluje w sprawie igrzysk olimpijskich: Nie dla sportowców z Rosji i Białorusi

Facebook Twitter

Podczas ostatniej sesji miejscy radni wystąpili do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, wyrażając swój sprzeciw wobec startu sportowców z Rosji i Białorusi w międzynarodowych zawodach, w tym w najbliższych igrzyskach olimpijskich. Przeczytaj apel, który płynie z Częstochowy.

Częstochowa apeluje w sprawie igrzysk olimpijskich: Nie dla sportowców z Rosji i Białorusi
fot.pixabay.com

Poniżej pełna treść apelu Rady Miasta Częstochowy:

Na posiedzeniu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego 25 stycznia 2023 roku przedstawiono propozycje dotyczące dopuszczenia rosyjskich i białoruskich sportowców do udziału w międzynarodowych zawodach sportowych, w tym do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 jako sportowców neutralnych. Biorąc pod uwagę agresję Rosji na Ukrainę, Rada Miasta Częstochowy uważa, że sytuacja dopuszczenia rosyjskich i białoruskich sportowców do udziału w igrzyskach olimpijskich będzie stanowić rażące lekceważenie pamięci tysięcy poległych obywateli Ukrainy, a także będzie w sprzeczności z zasadami stanowiącymi o istocie igrzysk olimpijskich. Federacja Rosyjska od lat wykorzystuje wydarzenia sportowe i sukcesy Rosjan jako narzędzie do prowadzenia propagandy i promocji ideologii politycznej.

Częstochowa apeluje w sprawie igrzysk olimpijskich: Nie dla sportowców z Rosji i Białorusi

fot.czestochowa.pl

Komitet Olimpijski powołał się na zasadę oddzielenia sportu od polityki, jednak należy z całą stanowczością stwierdzić, że agresja, wojna i brutalne morderstwa ludności cywilnej nie są polityką tylko zbrodnią. Wielu ukraińskich sportowców z godnością i odwagą broni swojej ojczyzny przed rosyjskimi najeźdźcami. Ponad 220 ukraińskich sportowców zginęło podczas trwającej rosyjskiej agresji, ponad 320 obiektów sportowych zostało uszkodzonych, z czego 87 zostało całkowicie lub częściowo zniszczonych. Obecnie szacowane straty w infrastrukturze sportowej wynoszą ponad 250 milionów dolarów. W związku z powyższym Rada Miasta Częstochowy apeluje do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o wycofanie się z decyzji o dopuszczeniu rosyjskich i białoruskich sportowców do udziału w międzynarodowych zawodach sportowych, a docelowo w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj