Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

CUK odbiera liście i gałęzie z prywatnych posesji!

Facebook Twitter

Mamy ważne informacje dla częstochowian, którzy wzięli się za jesienne porządki na działkach czy w ogrodzie. Od 16.11 CUK rozpoczął „objazdówkę” po naszym mieście i odbiera z prywatnych posesji liście i gałęzie.

fot. dmoreaurh/pixabay.com

Należy je zapakować w specjalne worki i wystawić na ulicę w czasie zbiórki. Pierwszy przystanek – dzielnica Kiedrzyn:

Będziemy to robić tak jak zwykle co roku, czyli w ramach zbierania frakcji ulegającej biodegradacji. Należy się do nas zgłosić mailowo – tak jest najprościej. Musimy wiedzieć, ile mniej więcej worków mamy zabrać, bo musimy dobrać auta do trasówek tak, żeby każdego dnia obsłużyć odpowiednią ilość posesji. Natomiast wiemy, że liści czasami jest za dużo, więc żeby nie zgniły na trawie i, żeby się potem nie odbiły czkawką wiosną to ten pomysł jest taki, żeby zebrać je w listopadzie i pewnie w grudniu będziemy dalej te liście zbierać tak, żeby było ładniej na posesjach.

W czwartek (19.11) odpady zielone będą odbierane od częstochowian mieszkających m.in. na Parkitce, na Stradomiu, Grabówce czy Lisińcu:

Tak naprawdę jest to w ten sam dzień co są wywozy odpadów ulegających biodegradacji, czyli w ten sam dzień, kiedy Państwo wystawiają brązowy kosz na bioodpady. Ten sam dzień, po uprzednim zgłoszeniu, można wystawić worki z liśćmi. Bardziej chodzi o to, żebyśmy mogli oszacować ile nasi pracownicy mają tych worków zebrać, jak duże auto, czy ono musi na Sobuczynę jeździć 2 czy 3 razy na zmianie, żeby te liście odwieźć, bo te auta mają jakąś pojemność, której nie można przekroczyć, więc po to są głównie te zgłoszenia. Z drugiej strony dzięki temu, że ktoś się zgłosi też weryfikujemy, czy deklarację złożył, czy jest ona poprawnie złożona i mamy kontakt z mieszkańcami.

Jak prawidłowo magazynować odpady zielone?

Każdy z nas zapewnia sobie sam worki i powinno się je mniej więcej w 3/4 wypełnić liśćmi i zawiązać. Też ważna jest waga, bo pracownicy naszych wykonawców – jak te worki będą ciężkie – też nie mogą dźwigać, bo tu już wchodzą przepisy BHP, ale worek w 3/4, powiedzmy nie więcej niż te 20 kg, żeby można go było spokojnie podnieść i zabierzemy go spod domu. 

Jeśli ktoś przeoczy terminy odbioru liści czy gałęzi może je samemu wyrzucić do terenowych punktów selektywnej zbiórki odpadów zielonych zlokalizowanych w Częstochowie.

Jest ich siedem mniej więcej w każdej części miasta, oczywiście część mieszkańców chciałaby mieć bliżej. Są to takie miejsca wybrane, gdzie mamy nad nimi kontrolę i one nie przeszkadzają większej liczbie osób i mamy nadzieję, że w ten sposób będzie czyściej a my też wszyscy będziemy bardziej ekologiczni, będziemy zbierać odpady selektywnie i chyba same plusy tego rozwiązania są. 

Terenowe punkty selektywnej zbiórki odpadów zielonych znajdują się m.in. na Wyczerpach ul. Ugody, na Północy ul. Kutrzeby czy na Błesznie – parking ogródków działkowych na ul. Grzybowskiej. Harmonogram odbioru liści i gałęzi w listopadzie i grudniu znajdziecie TUTAJ .

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj