Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Co dalej z pomocą niepełnosprawnym z PFRON -u w powiecie?

Facebook Twitter

Wyczerpały się środki finansowe z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w naszym powiecie. Informuje o tym problemie Starostwo Powiatowe.

Przybywa zarówno osób zainteresowanych jak i składanych przez nie wniosków:

Michał Dzwonnik: W 2023 r. powiat częstochowski otrzymał z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych blisko 3 mln zł. Do połowy czerwca bieżącego roku w ramach otrzymanych środków pozytywnie rozpatrzone zostało ponad 1000 wniosków. Wnioski te dotyczyły dofinansowania zaopatrzenia ortopedycznego, środków pomocniczych i sprzętu rehabilitacyjnego. Istotne jest to, że każdego roku zwiększa się liczba osób niepełnosprawnych wnioskujących o wsparcie. Tym samym wzrost ilości wniosków wywołał sytuację, w której na dziś brakuje środków umożliwiających pozytywne rozpatrzenie wszystkich wniosków.

– wyjaśnia Michał Dzwonnik, z biura prasowego w częstochowskim Starostwie. Pierwotnie informowano, że wnioski złożone po 19 czerwca niestety zostaną rozpatrzone odmownie. Tylko i wyłącznie z powodu wyczerpania puli pieniędzy na ten cel. Jest jednak szansa, że kolejna grupa osób otrzyma niezbędne wsparcie. Władze samorządowe w powiecie zasilą fundusz oszczędnościami:

Michał Dzwonnik: Jest to sytuacja niezależna od Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Podjęto jednak działania związane z przesunięciem oszczędności, które udało się wygenerować na innych realizacjach. Dzięki temu będzie można pozytywnie rozpatrzyć wnioski złożone do 26 czerwca. Służby Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Częstochowie wykorzystują wszystkie leżące w ich kompetencjach działania, tak aby udało się w tym roku pomóc jak największej ilości osób mimo braku środków. Podkreślam, że zaistniała sytuacja jest całkowicie niezależna od Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Częstochowie, które może dysponować tylko takimi środkami, jakie otrzyma.

Informował zainteresowane osoby Michał Dzwonnik ze Starostwa Powiatowego w Częstochowie.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 marca 2024