Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ciemności wokół dworca kolejowego Częstochowa Osobowa

Facebook Twitter

Okolice dworca kolejowego PKP Częstochowa Osobowa toną w ciemności, szczególnie w zimie. Z prośbą o interwencję w tej sprawie, napisali do nas mieszkańcy i pasażerowie z ul. Orzechowskiego.

częstochowa osobowa

Częstochowa Osobowa – mieszkańcy i podróżni skarżą się na brak oświetlenia

Brak oświetlenia ulicznego to szczególnie dla pieszych i podróżujących komunikacją zbiorową, spory problem.

To m.in. kwestia ich bezpieczeństwa

– czytamy w korespondencji skierowanej do Radia Jura.

Ulica Orzechowskiego znajduje się w samym centrum Częstochowy. Działa tu kilka obiektów użyteczności publicznej m.in.: poczta, dworce komunikacji autobusowej oraz kolejowej. Przy ulicy tej znajdziemy także kilka bloków gdzie zamieszkuje kilkanaście rodzin. A jednak ulica Orzechowskiego od wysokości poczty aż do skrzyżowania z Al. Wolności i ul. Sobieskiego nie jest oświetlona. Część z latarni świeci, inne nie – dlatego o reakcję prosiliśmy w Miejskim Zarządzie Dróg w Częstochowie.

Maciej Hasik: Oświetlenie miejskie funkcjonuje przy rondzie, obok siedziby poczty i przy skrzyżowaniu z Aleją Wolności, gdzie działa. Pozostałe lampy w ciągu ulicy Orzechowskiego są w zarządzie PKP właściciela terenu, który wyłączył najwyraźniej ich zasilanie. Nie jest to infrastruktura, na którą miasto czy zakład energetyczny miałoby wpływ, bo jest na terenie należącym kiedyś do PKS, a teraz do PKP.

Poinformował nas w odpowiedzi na interwencję – Maciej Hasik, rzecznik w MZD. Tymczasem, jak piszą pasażerowie, korzystanie z tego terenu jest nieprzyjemne i niebezpieczne.

Jak piszą do nas słuchacze:

w porze zimowej mamy krótkie dni i przyjeżdżając na dworzec autobusowy wcześnie rano oraz wracając późnym popołudniem, poruszamy się po zmroku. Wielu pasażerów w tym miejscu przesiada się z autobusu na pociąg lub z autobusów podmiejskich na miejskie. Miejsca takie powinny stanowić wizytówki miast, a w przypadku Częstochowy tak nie jest. Nasze pytanie z prośbą o reakcję skierowaliśmy do spółki PKP S.A. i czekamy na przywrócenie właściwego oświetlenia.

PKP informuje, że nie zarządza oświetleniem ulicznym w rejonie dworca kolejowego.

Bartłomiej Sarna: Polskie Koleje Państwowe nie są właścicielem ulicy Orzechowskiego w Częstochowie, a tylko niektórych nieruchomości przy niej zlokalizowanych, podobnie jak m.in. wspólnoty mieszkaniowe czy Poczta Polska. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa za oświetlenie drogi odpowiada jej zarządca, a nie podmioty, których nieruchomości są zlokalizowane wzdłuż drogi.

Poinformował nas Bartłomiej Sarna, z biura prasowego PKP S.A.

Sprawa wydaje się więc na razie nierozwiązana, tematem zajmował się Mariusz Osyra.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj