Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Budowa al. Wojska Polskiego w Częstochowie: Zamknięcia i objazdy od 3.11. Sprawdź gdzie

Facebook Twitter

Gigantyczne utrudnienia są nie do uniknięcia. Chodzi o przebudowę DK91 w Częstochowie. Za tydzień, 3 listopada mają zostać wznowione prace. Wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu. Zamknięta dla samochodów w obu kierunkach będzie aleja Wojska Polskiego na odcinku od alei Jana Pawła II, do ul. Krakowskiej.

Kolejny etap rozbudowy DK 46
fot. materiał prasowy MZD

Z uwagi na realizację głównego frontu robót przy największej drogowej inwestycji we współczesnej historii Częstochowy tj. przebudowie DK 91 od al. Jana Pawła II do ul. Rakowskiej od świtu 3 listopada (czwartek) wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu, która z ewentualnymi modyfikacjami w kolejnych miesiącach będzie według głównych założeń obowiązywać do końca budowy późną jesienią przyszłego roku.

Jakie zmiany w ruchu nas czekają?

  • Zamknięta dla ruchu kołowego w obu kierunkach zostanie al. Wojska Polskiego w Częstochowie na fragmencie od al. Jana Pawła II (z czynnym węzłem DK-91/DK-46) do ul. Krakowskiej. Ponadto zamknięty dla ruchu kołowego zostanie odcinek al. Wojska Polskiego od ul. Krakowskiej do ul. Rakowskiej (nieaktywny kierunek Katowice), natomiast ruch od ul. Rakowskiej do ul. Krakowskiej wraz z wjazdem w lewo w ul. Krakowską (aktywny kierunek Warszawa) będzie odbywał się na jednym pasie jezdni – od ul. Rakowskiej do byłej estakady będzie to jezdnia wschodnia, a za byłą estakadą jezdnia zachodnia.
  • Czynne na wszystkich możliwych relacjach pozostanie największe skrzyżowanie objęte pracami czyli krzyżówka Jagiellońska-al. Wojska Polskiego- al. Pokoju (z racji w/w zamknięć niemożliwe jedynie pozostaną: jazda na wprost al. WP w kierunku Katowic, skręt w lewo z al. Pokoju na Katowice, skręt w lewo z al. Wojska Polskiego w al. Pokoju oraz skręt w prawo z al. Wojska Polskiego w Jagiellońską i z Jagiellońskiej w prawo na Katowice).
  • Możliwe pozostaną także lewoskręty: z al. WP w ul. Bór oraz z ulic: Równoległej i Powstańców Śląskich w al. WP.

Dlaczego konieczne są takie zamknięcia?

Zaawansowanie robót na budowie zrealizowane przez poprzedniego wykonawcę było na tyle niewielkie wobec czasu, którym dysponował (ok. 10% wykonania całości przewidzianych prac na całym budowanym odcinku), że niezbędne dla terminowej realizacji prac jest wprowadzenie takich zmian w organizacji ruchu. Tam gdzie wykonanie robót było śladowe tj. na odcinku od Krakowskiej do al. Jana Pawła II konieczne jest w pierwszej kolejności pełne zamknięcie drogi dla ruchu.

mat. prasowy

Jak objechać zamknięcia?

Najlepszym rozwiązaniem dla płynności przejazdu w obu kierunkach jest skierowanie się na autostradową obwodnicę Częstochowy (A1) i ominięcie całego miasta lub ewentualne skorzystanie z jednego z czterech węzłów prowadzących do poszczególnych rejonów Częstochowy (Częstochowa Północ, Częstochowa Jasna Góra, Częstochowa Blachownia i Częstochowa Południe). Poruszanie się A1 wraz z obwodnicą miasta jest uzasadnione ponadto z uwagi na remonty w ciągu „gierkówki” także poza granicami miasta na południe od Częstochowy. Dla kierowców poruszających się po kraju na osi północ – południe informacje o prowadzonych w mieście pracach w postaci tablic informacyjnych staną daleko przed granicami miasta (węzeł północny A1 i od południa węzeł w miejscowości Podwarpie).

Dla kierowców, którzy muszą wjechać do miasta służby konsultujące (wraz z policją) i zatwierdzające tymczasową organizację ruchu wskazały jako zalecany objazd w kierunku Katowic ulicami: Jana Pawła II, Dąbrowskiego, Nowowiejskiego, Bohaterów Monte Cassino, Jagiellońską, Orkana, 11 listopada, Jesienną, Rakowską do al. Wojska Polskiego.

Dlaczego akurat taką trasą? Niemożliwe jest wskazanie jako zalecanego objazdu alternatywną trasą np. przez ciąg ulic: Popiełuszki-Pułaskiego z uwagi na ograniczenia tonażowe jezdni nad
nieczynnym przejściem podziemnym u zbiegu tych ulic, ponadto na ul. Pułaskiego obowiązują już inne ograniczenia, jak zawężenie ruchu do jednej jezdni z uwagi na budowę nowego odcinka DK 46. Skierowanie zaś ruchu przez ul. św. Jadwigi jest niemożliwe, bo prowadziłoby w obręb innej budowy tj. realizowanej inwestycji na częstochowskim odcinku DK 46.

Dla kierowców poruszających się na północ, objazd w kierunku Warszawy wiedzie po skręcie w lewo w ul. Krakowską ulicami: Kanał Kohna, Nadrzeczna przez Rondo Trzech Krzyży do al. Jana Pawła II i węzła.

Funkcjonować będą także objazdy lokalne, tak jak np. ten pozwalający dostać się do al. Wojska Polskiego pomimo zamknięcia wjazdu i wyjazdu z ul. Legionów.

Jakie rozwiązania wobec utrudnień zostaną wprowadzone w celu poprawy poruszania się po mieście?

Ze względów bezpieczeństwa pieszych przy trzech przejściach w centrum zostanie wprowadzona nowa sygnalizacja świetlna, chodzi o przejścia przez ulice: Dąbrowskiego (na wysokości Jasnogórskiej), Nowowiejskiego (na wysokości Szymanowskiego) i Kanał Kohna (przejście na wysokości wejścia do Galerii Jurajskiej). Dwa
ostatnie w wymienionych będą przejściami ze wzbudzaną sygnalizacją
świetlną.

· Zawieszone z użytkowania zostanie przejście dla pieszych przez ul. Nowowiejskiego na wysokości ul. Waszyngtona

· Zmieni się organizacja ruchu: na ul. Jasnogórskiej – na odcinku od Dąbrowskiego do Żwirki i Wigury będzie to od 3.11 ulica jednokierunkowa oraz na ul. Racławickiej – gdzie na odcinku od Żwirki Wigury do Dąbrowskiego także obowiązywać będzie jeden kierunek.

· Zmieni się pierwszeństwo na skrzyżowaniu Katedralnej i Ogrodowej, gdzie od 3.11 ulica Katedralna stanie się drogą podporządkowaną

· Na czas zmian zawieszone zostanie parkowanie w strefie  płatnego parkowania na miejscach wyznaczonych w jezdni przy ulicach: Dąbrowskiego (te na chodnikach pozostaną czynne) i Nadrzecznej

· W centrum miasta obowiązywać będzie maksymalna prędkość do 30 km/h

· Uruchomiona zostanie trasa tramwajowa do dzielnicy Kucelin, powrót regularnych połączeń także od 3.11 – UWAGA na zmiany w rozkładach jazdy wszystkich linii spowodowane uruchomieniem tej trasy

Jakie zmiany w komunikacji miejskiej poza powrotem tramwaju na Kucelin?

  • Likwidacja autobusowej linii 40 za tramwaj
  • Autobusy MPK linii: 53,58,65,68 będą kursować w obu kierunkach od al. Niepodległości przez al. 11 Listopada, Zesłańców Sybiru, Bohaterów Katynia i Rakowską do al. Wojska Polskiego i dalej bez zmian w kierunku gmin Olsztyn i Poczesna.
  • Ze względu na zmianę trasy, dojdzie do niewielkich przesunięć godzin kursów. Prosimy zatem o zapoznanie się z nowymi rozkładami jazdy.

Inne zalecenia i informacje dla mieszkańców naszego miasta i regionu?

  • Na osi północ-południe w Częstochowie najszybszym środkiem lokomocji będzie tramwaj na wszystkich liniach i zachęcamy do korzystania z tej komfortowej, bezpiecznej i szybkiej po przebudowie formie podróży
  • Jeśli musimy poruszać się autem prywatnym to warto rozważyć czy poprzez autostradową obwodnicę miasta nasza podróż na skrajnie oddalone od siebie rejony miasta bądź położone w pobliżu węzłów autostradowych nie będzie trwała krócej mimo dłuższej trasy
  • W przypadku poruszania się samochodami po objazdach, w szczególności w centrum zachowajmy szczególną ostrożność i liczmy się ze znacznie dłuższym niż zwykle czasem przejazdu
  • Jeśli dojeżdżamy do miasta z regionu warto rozważyć korzystanie z publicznego transportu zbiorowego z wykorzystaniem jednego z centrów przesiadkowych przede wszystkim mieszkańcy docierający do Częstochowy z południowych rejonów naszego regionu powinni rozważyć
  • Wszystkie wymienione szczegóły dotyczące organizacji ruchu przedstawione są na znakach, nie jedźmy na pamięć i obserwujmy informacje i znaki drogowe na trasach naszych podróży po mieście i regionie.
  • O w/w zmianach zostali listownie i osobiście powiadomieni przedstawiciele instytucji, firm i służb, na których funkcjonowanie będą miały wpływ wspomniane modyfikacje

Służby zarządzające ruchem wraz z policją w przypadku wystąpienia jakichkolwiek trudności nie wykluczają wprowadzenia korekt do powyżej opisanej organizacji ruchu. O każdej istotnej dla sytuacji sprawie i postępie realizacji prac przy tej strategicznej dla naszego miasta i regionu budowie będziemy informować na bieżąco w odrębnych komunikatach czy w innych formach przekazu. Przepraszamy z utrudnienia, budujemy dla Was!

W załącznikach grafika ze schematem poglądowym i zdjęcia tablic z informacjami o utrudnieniach ustawianych na obrzeżach miasta i w regionie (i wzory takich jakie staną). Wersję audio komunikatu prześlę natomiast jutro rano. Wszystkie materiały do wykorzystania w Państwa publikacjach na ten temat.

mat. prasowy

mat. prasowy

Źródło: Miejski Zarząd Dróg Częstochowa

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj