Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Aż 300 seniorów z naszego regionu może skorzystać ze wsparcia w ramach teleopieki

Facebook Twitter

W Radiu Jura wracamy do oferty kierowanej do mieszkańców w wieku 65+ z terenu Częstochowy, Kłobucka i okolicznych powiatów. Pomoc może okazać się szczególnie ważna w dobie pandemii, kiedy to starsze osoby powinny jak najrzadziej wychodzić z domu.

fot. Sabine van Erp/ Pixabay

Kontakt z centrum teleopieki seniorzy mają dzięki specjalnej opasce, nazywanej „guzikiem życia”:

Która służy do tego, by wezwać pomoc wtedy, kiedy ona jest potrzebna. To jest taki jeden duży guzik wodoodporny. Można się w nim kąpać a nawet trzeba się w nim kąpać. Trzeba z nim spać. W momencie, kiedy dzieje się coś złego to go włączamy po to, żeby połączyć się z naszym teleopiekunem. Teleopiekun działa w ten sposób, że jeżeli jest to ratownik medyczny to diagnozuje co się tam dzieje, jeżeli to jest inny opiekun to sprawdza i koordynuje pomoc albo poprzez wezwanie pogotowia – mamy 2% takich spraw albo poprzez wezwanie sieci pomocowej – tutaj mamy około 30-35% takich spraw bądź też przez samodzielną pomoc. 

wyjaśnia Marta Kozłowska, kierująca projektami teleopiekuńczymi w stowarzyszeniu „EBI Association”. Seniorzy mogą korzystać z teleporad udzielanych przez psychologów, a na dodatkowe wsparcie mogą liczyć też osoby chorujące na serce:

Ci uczestnicy, którzy mają faktycznie duże problemy kardiologiczne, ciśnieniowe będą mogli otrzymać specjalne urządzenie do EKG domowego i właśnie w domu takim urządzeniem będzie można sobie robić badania, które bezpośrednio będą szły do centrum telemedycznego, będą sprawdzane przez lekarzy, ratowników medycznych, kardiologicznych, także tutaj rzeczywiście te pomiary będą cały czas pod kontrolą. 

Jest też specjalna propozycja dla 20-stu osób, u których zdiagnozowano cukrzycę:

To jest głównie dla osób, które dopiero co zostały zdiagnozowane, czyli jeszcze nie bardzo wiedzą, co robić ze swoją cukrzycą. Dostają właśnie taki zdalny glukometr do domu, też zgodnie z tym, co zaleci lekarz, robią sobie pomiary, te pomiary też trafiają do centrum telemedycznego i poza tym, że są po prostu kontrolowane to również nasi uczestnicy mają możliwość kontaktu z tzw. edukatorem cukrzycowym, który prowadzi ich każdego dnia mówiąc na czym polega ta cukrzyca, w jaki sposób zmienić swoje żywienie, jak zmienić sposób życia. 

A z jakimi problemami seniorzy zgłaszają się najczęściej, szczególnie w czasie trwającej pandemii?

Przede wszystkim potrzebują wsparcia, pomocy w załatwianiu leków, w umówieniu wizyt, teleporad, porad – jak dodzwonić się do specjalisty czy też załatwić jakiś sprzęt. Bardzo często jest teraz problem z tlenem, z koncetratami tlenu, pulsometrami – to dla nich na ten moment też jest dosyć istotne. Ale też takie przyziemne rzeczy, czyli zakupy, odbiór leków, podjechanie do sklepu medycznego czy zrobienie zakupów jakichś stricte medycznych czy spożywczych. To są na ten moment takie najważniejsze rzeczy, które tutaj pomagamy organizować dla naszych seniorów. 

wymienia Alina Luszczymak, kierująca teleopieką. W terenie działają opiekunowie i wolontariusze, którzy odpowiadają na potrzeby seniorów. Osoby powyżej 65 roku życia mogą zgłaszać chęć uczestnictwa w projekcie w Urzędzie Miasta w Częstochowie.

Informacji o projekcie w mieście Częstochowa udziela biuro projektu w Urzędzie Miasta Częstochowy przy ul. Focha 19/21, 42-217 Częstochowa, tel. 34 370 77 73

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj