Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Archeolodzy wrócili do Mstowa- Podlesia

Facebook Twitter

To już trzeci sezon badawczy na grodzisku "Gąszczyk". Do Mstowa- Podlesia wrócili archeolodzy Muzeum Częstochowskiego. W sierpniu chcą przebadać stanowiska w północno- wschodnim rejonie majdanu oraz określić stan dotychczasowych odkryć.

Badania prowadzone w 2010 oraz 2011 roku potwierdziły wcześniejsze ustalenia o funkcjonowaniu w tym miejscu osady związanej z ludnością kultury łużyckiej, datowanej na lata od  800- 550 p.n.e. oraz grodziska wczesnośredniowiecznego z IX-X wieku. Odkopano w tym miejscu ziemiankę wczesnośredniowieczną, przedmioty żelazne, oprawę wykonaną z poroża jelenia. Archeolodzy znaleźli także między innymi tzw. prażnicę, coś na podobieństwo naszej współczesnej patelni.

Prażnica to forma ceramiczna, służąca do różnorakich czynności kuchennych typu podsuszanie ziarna przed jego rozdrobnieniem, prażenie zboża w celach konsumpcyjnych, sporządzanie placków, prażmy i innych potraw. Prażnice prawdopodobnie mogły też być wykorzystywane jako „przenośne paleniska”, umożliwiały przeniesienie do wnętrza budynku żaru z użytkowanego poza domostwem paleniska.

Ponadto na stanowisku odkryto obiekty kultury łużyckiej o charakterze gospodarczym oraz towarzyszący mu liczny materiał ceramiczny, fragmenty kości zwierzęcych (bydła, owcy/kozy, świni, konia, dzika, bobra) oraz ozdobę metalową – szpilę brązową.

Informacje o przeprowadzonych pracach archeologicznych zamieszczone są w roczniku Muzeum Częstochowskiego t.11.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj