Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kuratorium nie godzi się na likwidację szkół, miasto chce oszczędności i skarży się do resortu edukacji

Facebook Twitter

Oszczędności oraz brak chętnych. To dwa powody, dlaczego w dużej mierze miasto chce zlikwidować częstochowskie szkoły Technikum nr 4 i Branżową Szkołę I stopnia. W miejsce „Targowej” i „Andersa” miałby powstać Zespół Szkół Zawodowych nr 1. Likwidacji jednak sprzeciwił się Śląski Kurator Oświaty, za to ratusz w odpowiedzi składa zażalenie do Ministra Edukacji.

Rada Miasta Częstochowy

Takie jest też stanowisko Rady Miasta.

Dopełniliśmy wszystkich spraw proceduralnych, zawiadomiliśmy rodziców, poinformowani byli dyrektorzy, dyrektorzy poinformowali swoje środowiska szkolne. Obiekcję, oczywiście w jakimś stopniu zrozumiałą, mają przede wszystkim nauczyciele, rodzice z Zespołu Szkół im. Andersa, aczkolwiek powtórzę to, co od samego początku mówimy – zarówno pracownicy pedagogiczni i niepegagogiczni mają znaleźć zatrudnienie i kontynuować swoją pracę zarówno na kierunkach kształcenia, jak i z młodzieżą, która wchodziła w skład zespołu szkoł zarówno jak i im. Andersa, jak i w przypadku Zespołu Szkół im. Kazimierza Pułaskiego.

Dlatego samorząd odwołuje się od decyzji kuratorium ws. szkolnej reorganizacji

– mówi naczelnik edukacji w mieście – Rafał Piotrowski.
Pismo zostanie skierowane do nadzorującego kuratorium resortu edukacji. Reorganizacja ma przynieść też usprawnienie w jednym budynku:

To miała być tylko reorganizacja porządkująca. Nie ukrywajmy, że w jednym budynku są dwa zespoły, dwóch dyrektorów, ale tak naprawdę też porządek taki – nazwijmy to – organizacyjny miał doprowadzić do tego, że te szkoły będą lepiej się rozwijały w najbliższym czasie, szczególnie Zespół Szkół Mechaniczno – Elektrycznych chociażby ze względu na to, że ma tam trwały zarząd i jedną z najdroższych szkół zawodowych w Częstochowie albo nawet i najdroższą, stąd ta decyzja reorganizacyjna i dotyczy to również Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa.

Jak powiedział nam Rafał Piotrowski – naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta, uczniowie, którzy uczą się w budynku przy ul. Targowej, nadal mogliby stanowić tę samą społeczność szkolną. Miasto twierdzi, że likwidacja dwóch szkół, to przedsięwzięcie prorozwojowe, a połączenie będzie ekonomicznie uzasadnione:

Obydwie szkoły w 2021 roku zgodnie z szacunkami mają kosztować ponad 6,2 mln. To ogromne koszty, gdzie koszt dopłaty do jednego ucznia szacuje się, że wynosi ponad 10 tys. w przypadku Zespołu Szkół Mechaniczno – Elektrycznych, ponad 7 tys. w przypadku Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa. Oczywiście te kwestie finansowe, organizacyjne mają duże uzasadnienie, bo samorząd musi się liczyć z tym dobrem finansowym również publicznym.

O perturbacjach związanych z planowanymi zmianami w częstochowskiej oświacie na pewno będziemy jeszcze mówić.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj