Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Akcja Mikołajkowa w Częstochowie. Realizacji marzeń autorów listów z domów dziecka znów patronuje Radio Jura

Facebook Twitter

Za sprawą grupy młodych inicjatorów akcji "I Ty Możesz Zostać św. Mikołajem", znów do dzieciaków z domów dziecka trafi przedświąteczny worek z prezentami. Akcja Mikołajkowa w Częstochowie odbywa się po raz III, a wszystko dzięki aktywności uczniów i studentów pod szyldem Działamy-Pomagamy.

Akcja Mikołajkowa w Częstochowie

Akcja Mikołajkowa w Częstochowie

Jakub Wójcik: Podobnie jak w roku ubiegłym, wspieramy cztery domy dziecka, trzy z nich położone w Częstochowie i jedną placówkę z Blachowni. Przygotowujemy paczki mikołajkowe. Otrzymaliśmy od dzieciaków listy, w których znajdują się najróżniejsze potrzeby, są to np. kosmetyki, ubrania, obuwie. Zdarzają się paczki np. z samymi słodyczami. Mamy potrzeby elektroniczne, w tym słuchawki bezprzewodowe. Te paczki przygotowujemy ze szkołami, z parafiami, tak naprawdę ze wszystkimi osobami, które chciałyby taką paczkę przygotować.

Jak mówi jeden z inicjatorów przedsięwzięcia – Jakub Wójcik, zebrano listy łącznie od 59 osób, podopiecznych Domów dla Dzieci „Sosenka”, „Skałka” i „Słoneczna Przystań” w Częstochowie oraz z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Blachowni. Pomagają szkoły, osoby prywatne, wspólnoty czy przedsiębiorcy, którzy realizują prośby zawarte w listach:

Weronika Rabęda: Też jest to dla mnie takie fajne doświadczenie i możliwość rozwoju. W tym roku też troszkę więcej takich placówek udało mi się zaangażować, to też mnie cieszy. Wiadomo, nie każda szkoła też się angażuje, bo też mają inne akcje, ale podoba mi się, że właśnie ludzie ku dobremu chcą się jednoczyć i jednak znajdują tę chęć, że wybiorą chociaż tę piątkę dzieci, na którą się złożą i mają tę radość i chcą pomagać. Bardziej wytłumaczenie, na czym to polega, żeby też ta osoba wiedziała, jak to mniej więcej wygląda, przedstawianie właśnie mniej więcej rzeczy, jakich potrzebują i w jaki sposób można pomóc. Raczej jest to pozytywnie odbierane.

fot.fb/Działamy Pomagamy

Mówi wolontariuszka akcji Weronika Rabęda. Finał III akcji już 2 i 3 grudnia, zatem prezenty trafią do adresatów przed Mikołajem:

Jakub Wójcik: Zwracamy się do wszystkich, którzy chcieliby takie paczki przygotować. Koszt w tym roku przygotowania jednej paczki to około 80 zł. Jeżeli są osoby zainteresowane, to prosimy o kontakt [email protected]. Prześlemy listę dzieci i można wybrać wtedy dla kogo i jaką paczkę chcemy przygotować. Te listy chwytają niekiedy za serce, radość tych dzieciaków w dniu finału, który przed nami drugiego i trzeciego grudnia naprawdę jest ogromna.

Z Jakubem Wójcikiem rozmawiał Mariusz Osyra. Listy też były w tym roku szczególne, a podopieczni domów dziecka czasem marzą o niedrogich i zwykłych rzeczach, ale swoje prośby motywowali w wyjątkowy sposób:

Weronika Rabęda: Czy jakąś lalkę, czy jakąś książeczkę do kolorowania- to jest taka zwykła rzecz w dzisiejszych czasach, jednak sprawi taką radość na pewno takiej dziewczynce. Niektóre dzieci czy młodzież pisała też wiersze i właśnie czytając taki list, można się poczuć jak takie dziecko, które kiedyś chciała dostać prezent. Teraz my jesteśmy tymi mikołajami, którzy właśnie sprawują to, żeby im zrobić ten prezent i żeby poczuli się szczęśliwi.

O satysfakcji płynącej z pomagania powiedziała nam Weronika Rabęda, która po raz drugi wspiera akcję „I Ty Możesz Zostać św. Mikołajem”. Przedsięwzięciu patronuje ponownie Radio Jura.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024