Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

300 uczniów pojechało na Litwę „Śladami Marszałka Piłsudskiego” [FOTO]

Facebook Twitter

Na Litwie nasi uczniowie podążali śladami marszałka. Ponad 300 uczniów częstochowskich szkół podstawowych wybrało się na wschód, by zobaczyć miejsca pamięci związane z postacią Józefa Piłsudskiego.

Śladami Marszałka Piłsudskiego

Była to wyjątkowa lekcja historii, przy udziale naszych samorządowców i przedstawicieli Towarzystwa Patriotycznego Kresy.

Agnieszka Blady: Byliśmy zaproszeni na wyjazd śladami historii. Była to wycieczka zorganizowana dla uczniów szkół podstawowych oraz szkół z Bielska i okolic. Odwiedziliśmy Suchowolę – miejsce, w którym urodził się ksiądz Jerzy Popiełuszko. Bardzo miły czas w gronie Teresy i Józefa, jego rodzeństwa. Kolejnym etapem było Wilno, stolica Litwy. Udaliśmy się do miejsca, gdzie był chrzczony Piłsudski, marszałek Polski, a następnie do Złowa, miejsca, w którym się urodził i żył jako dziecko.

Edukacyjną wyprawę relacjonuje Agnieszka Blady, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 30 w Częstochowie. Częstochowianie zostali życzliwie przyjęci w polskich szkołach na Litwie. Wzięli udział w patriotycznych uroczystościach, ale i bawili się na specjalnie dla nich przygotowanej zabawie.

Uczestniczki wyprawy „Śladami Marszałka Piłsudskiego”

Mówią uczennice Weronika Ból i Katarzyna Wnęk. Była okazja, by poznać zabytki, spróbować litewskiej kuchni, poznać tutejszą kulturę, ale i miejsca historyczne związane z Polską.

Śladami Marszałka Piłsudskiego fot. czestochowa.pl

Ponadto udało się zyskać nowe znajomości, dodają uczennice.

Mówiły uczennice Weronika i Kasia oraz nauczycielka Agnieszka Blady. Z gośćmi ze Szkoły Podstawowej nr 30 rozmawiała Katarzyna Fica. Organizatorami wyjazdu były Towarzystwo Patriotyczne ,,Kresy” oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy.

Cała rozmowa z naszymi gośćmi, którzy wrócili z wrześniowej wyprawy na Litwę „Śladami marszałka Piłsudskiego”.

Wyprawa „Śladami Marszałka Piłsudskiego”

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj