Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

24 podopiecznych skorzysta z nowego Dziennego Domu Pomocy w Blachowni

Facebook Twitter

24 niepełnosprawnych seniorów skorzysta z opieki w Dziennym Domu Pomocy w Blachowni. W czwartek (22.04.) oficjalnie otwarto w podczęstochowskiej gminie nową placówkę. Było to możliwe dzięki partnerstwu samorządu z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

fot. Sabine van Erp/ Pixabay

„Koło” od lat aktywnie działa też w Częstochowie:

Placówka, która powstaje w Blachowni jest to nasz dom, czyli Dom Dziennej Pomocy. On powstaje w związku z partnerstwem, które zostało nawiązane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Koło” w Częstochowie i partnerstwem w Blachowni. Polega na tym, że dostaliśmy piękny lokal z gminy. My w środku go wyposażamy. Placówka zostaje otwarta dla 24 seniorów. Przede wszystkim mają wsparcie psychologa, rehabilitantów i opiekunów.

Jak mówi Beata Mstowska, potrzeby są o wiele większe. Okoliczne gminy starają się lukę w podobnych potrzebach zagospodarować programami opieki, rownież z udziałem organizacji pozarządowych. Jest jeszcze wiele do zrobienia na rzecz osób starszych mieszkających w naszym regionie:

Potrzeby są większe, natomiast ta placówka jest placówką opiekuńczą, nie jest placówką specjalistyczną. My już widzimy, że w Blachowni brakuje miejsca na placówkę specjalistyczną, czyli zagospodarowanie się osobami starszymi z niepełnosprawnością znaczną. Mamy plany, żeby uruchomić może w Blachowni programy być może również z gminą jako z partnerstwem. Zapotrzebowanie w tej gminie jednak jest bardzo duże. Mieliśmy dosyć dużo podopiecznych z Blachowni. Mamy również w Poczesnej, Olsztynie, Kłobucku, w Lublińcu i staramy się to wszystko jakoś zagospodarować

– rozmawialiśmy z Beatą Mstowską z częstochowskiego oddziału stowarzyszenia „Koło”. Nowa pomocowa placówka w Blachowni działa już od połowy kwietnia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj