Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

PSONI w Częstochowie: 60 lat działalności na rzecz niepełnosprawnych i ich bliskich

Facebook Twitter

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Częstochowie świętuje 60 lat działalności. Jubileusz uroczyście obchodzono w Klubie Politechnik.

PSONI
fot.FB/Małgorzata Iżyńska - Radna Miasta Częstochowy

PSONI w Częstochowie

Przez lata członkowie stowarzyszenia działają na rzecz zmiany w postrzeganiu osób niepełnosprawnych w naszym społeczeństwie:

Beata Mstowska: To trudna praca, bo zaczynaliśmy w bardzo ciężkich czasach, gdzie niepełnosprawność była tematem tabu, Nie przyznawaliśmy się do niepełnosprawności, niepełnosprawność była uznawana za patologię. Po 60 latach jest to ogromny sukces całego naszego kraju, że pokazujemy, że osoby z niepełnosprawnością są wśród nas, żyją i należy im się ogromny szacunek.

Obecnie stowarzyszenie oferuje swoim podopiecznym wiele form pomocy i wsparcia w codziennym życiu, dodaje przewodnicząca Beata Mstowska:

Beata Mstowska: Skupiamy się na rehabilitacji, na opiece psychologów, mamy oczywiście opiekę, wytchnieniową, mamy opiekę asystentką, mamy terapię i mamy również wsparcie poprzez zajmowanie się osobami przez cały dzień.

PSONI w Częstochowie od kilku dekad pomaga zarówno osobom z niepełnosprawnościami, jak i ich rodzinom. Wsparcie obejmuje też m.in. asystenturę czy dzienne formy pobytu:

Agnieszka Gruca: U nas pomoc znajdzie każdy z orzeczeniem o niepełnosprawności od maluszka po osobę dorosłą przez seniora. I chciałabym podkreślić, że to są nie tylko osoby z niepełnosprawnością, to jest też ich otoczenie, bo to otoczenie też bardzo dużo pomocy potrzebuje. To są rodzice, to jest rodzeństwo, które czasami jest troszeczkę zapomniane, bo całe ręce na pokład, bo działamy na rzecz osób z niepełnosprawnością i to jest ważne, oczywiście, ale to otoczenie, ten brat, siostra, oni też są bardzo ważni, więc my też ich obejmujemy naszym wsparciem.

Dodaje Agnieszka Gruca, wiceprzewodnicząca stowarzyszenia. Jubileuszową galę ozdobili swoimi występami podopieczni:

Agnieszka Gruca: Były i małe dzieciaczki z zajęć z integracji sensorycznej. Były również dzieci, które są obejmowane specjalistycznymi zajęciami w ramach tzw. klonu, czyli np. terapii behawioralnej, logopedii. Następnie przeszliśmy do Częstochowskie Centrum, gdzie obejmujemy wsparciem osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Klub Popołudniowe działania dla dzieciaków i seniorów z Blachowni. Do tego przedstawiciele aktywizacji zawodowej, opieki wytchnieniowej i asystentów.

Podsumowuje Agnieszka Gruca. O działalność i oferowaną pomoc pytaliśmy też jedną z mam podopiecznej stowarzyszenia, która korzysta z pomocy specjalistów:

Anna:Asystentura wytchnieniowa, która daje trochę takiego czasu dla mnie. Ja samotna jestem z córką, więc kwestia asystentury jest bardzo ważna i dla odpoczynku i pójścia do lekarza z sobą, niemartwienia się, co z dzieckiem i Agatka z asystentką Basią chodzi do kina, idzie do kawiarni, po prostu widzi świat w pełni tak jak zdrowa osoba dorosła, bo to już jest kobieta dorosła, więc chce uczestniczyć w pełni w życiu społeczeństwa, nie na uboczu, tylko z mamą.

Dodaje Anna, mama osoby z niepełnosprawnością, podopiecznej PSONI. Częstochowskie koło, które świętuje 60 lat istnienia, działa na co dzień przy ul. Nowowiejskiego 4.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj