Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

22 zdarzenia na drogach z udziałem pieszych, 17 wypadków i 2 ofiary śmiertelne. Tak wyglądają policyjne statystyki od początku roku.

Facebook Twitter

Ciągle nie milkną echa wypadku sprzed kilku dni i wtargnięcia pieszej pod nadjeżdżający tramwaj.

W tym samym miejscu przy rakowskiej estakadzie, w środę (05.02.) ponownie policjanci wręczali mieszkańcom odblaski.

Podejrzewam, że większość ludzi oglądała pokazywany w internecie i w mediach film . Tutaj mamy bezpośrednio do czynienia z wtargnięciem pieszego na przejście dla pieszych przez torowisko, dodatkowo wybiegając zza przeszkody, czyli zza autobusu, który tam stał. Motorniczy nie miał możliwości zauważenia wcześniej, że Ci piesi zbliżają się do przejścia. Przebieganie, trzy wykroczenia popełniane jednocześnie – skutek taki jak widzieliśmy. Dobrze,że  skończyło się to tak, jak się skończyło i nie skończyło się to wypadkiem śmiertelnym.

– mówi mł. asp. Maciej Gołębiowski z Wydziału Ruchu Drogowego. Jak poprawić bezpieczeństwo wszystkich na drodze?

Piesi też widzą na tym polu spory problem:

– o bezpieczeństwie z pieszymi rozmawiał Mariusz Osyra.

Zmienna pogoda, brak ostrożności kierowców i niefrasobliwość pieszych przyczyniły się do groźnych sytuacji na skrzyżowaniach.

O zmianę zachowania apeluje częstochowska policja. Mundurowi słyszą różne wymówki w trakcie drogowych kontroli:

Kierujący dość często tłumaczą się w sposób: „śpieszę się”, „bo jest późno”, „oślepiło mnie słońce”, „było za ciemno”, „przejście dla pieszych było źle oświetlone”, „osoba piesza ubrana była w ciemne kolory”. Prawo o ruchu drogowym nakłada obowiązek na pieszego aby nosił  odblaski od zmierzchu do świtu, w terenie niezabudowanym. Dla dobra nas wszystkich, zwłaszcza osób pieszych, pomimo tego, iż mieszkamy w mieście – ale jednak nie wszędzie to oświetlenie jest takie jak byśmy sobie życzyli – dla naszego bezpieczeństwa, poprawy naszej widoczności, każdy z nas powinien nosić jakiś element, który będzie nas wyróżniał.

– ocenia asp. szt. Tomasz Gromek, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego. Pamiętajcie: noga z gazu, z kolei piesi nie wchodźcie na jezdnię przed zbliżającym się samochodem.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 lutego 2023