Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zmiany w wysokości świadczeń i nowe kryteria w pomocy społecznej, przypomina MOPS

Facebook Twitter

Zmieniły się od 1 stycznia kryteria dochodowe uprawniające do skorzystania ze świadczeń, o czym przypomina MOPS w Częstochowie.

Obowiązują nowe wyższe kryteria dochodowe uprawniające do skorzystania ze świadczeń społecznych. Wynika to z przyjętego w lipcu 2021 roku rozporządzenia. Takie kryteria podlegają weryfikacji co 3 lata, ostatnia miała miejsce w roku 2018, stąd teraz ponownie zweryfikowano kryteria. Nowe kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń pomocy społecznej to dla osoby samotnie gospodarującej 776 zł, dotychczas było to 701 zł, natomiast dla osoby w rodzinie to 600 zł.

To faktycznie pierwsza zmiana progów od 3 lat, ale kryteria rosną, co oznacza że pomoc finansowa z MOPS-u też będzie wyższa

– mówi Olga Dargiel, rzecznik częstochowskiej instytucji.

Warto pamiętać, że przyjęcie nowych kryteriów dochodowych wpływa również na zwiększenie kwot świadczeń pieniężnych, przede wszystkim mowa o maksymalnej kwocie zasiłku stałego, która obecnie jest 719, wcześniej było to 645 zł. Zmieniły się również kwota z dochodu z 1 ha przeliczeniowego, również kwota na usamodzielnienie, na kontynuowanie nauki i pomocy, jak również maksymalna i minimalna kwota świadczenia pieniężnego na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego dla cudzoziemców.

Dokładnymi kwotami które od stycznia 2022 roku obowiązują w pomocy społecznej służy zainteresowanym częstochowski MOPS. Szczegółów można szukać na stronach internetowych, a o zmianach informowała rzecznik Olga Dargiel.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2022