Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zapalamy się na niebiesko dla autyzmu w Częstochowie od 29.03 do 2.04

Facebook Twitter

Znów zapalamy się na niebiesko dla autyzmu. W Częstochowie tegoroczna kilkudniowa akcja to połączenie: spotkań, paneli, działań plastycznych, akcji w szkołach, koncertu i błękitnej iluminacji budynków w mieście.

Fot. Pixabay

Przedsięwzięcie organizuje od 29 marca do 2 kwietnia Stowarzyszenie Daj Mi Czas. Wszystko na okoliczność Światowego Dnia Wiedzy Na Temat Autyzmu.

Roman Kowalczyk: Drugi rok gościmy w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie. Nasza akcja to jest kilka dni i zaczynamy już w środę plenerem malarskim w Środowiskowym Domu Samopomocy typu D. Następnego dnia w czwartek tradycyjny przystanek Autyzm event dla przedszkolaków na Placu Biegańskiego, w piątek konferencja naukowa „Jestem osobą z autyzmem. Dajcie mi szansę” z Zespołem Szkół Specjalnych nr 23 w sali sesyjnej Urzędu Miasta. Wieczorem piątek to oczywiście gala, nagrody, podziękowania, wyjątkowy koncert. W sobotę już tradycyjnie Niebieski Maraton.

Bogaty program tegorocznych częstochowskich obchodów przybliża nam Roman Kowalczyk.

Roman Kowalczyk

Jak przyznaje, krzewienie wiedzy na rzecz większej świadomości autyzmu trwa przez cały rok, w kwietniu odbywa się jedynie finał tych starań:

Roman Kowalczyk: To jest chyba najważniejsze, dlatego że Światowy Dzień Świadomości i Wiedzy na temat Autyzmu. Naszym zadaniem jest przede wszystkim informować, a że przy okazji organizujemy różnego typu eventy, to wyłącznie po to, żeby jak największą liczbę osób zarazić tym tematem. Organizujemy dla szkół na przykład dużo takich propozycji konkursowych, czyli konkursy plastyczne, konkursy wiedzy na temat autyzmu, Mamy niebieski wolontariat, a także cały rok trwa akcja na niebiesko. Propagujemy tą wiedzę na temat autyzmu. Kulminacja następuje właśnie pod koniec marca. 2. kwietnia finał – zapalamy się na niebiesko.

Symbolem akcji jest kolor niebieski, dlatego jak co roku 2 kwietnia wieczorem wiele punktów w mieście będzie mieć specjalną iluminację. Co roku dołączają też nowe podświetlone instytucje, w ramach solidarności z osobami z autyzmem:

Roman Kowalczyk: 2. kwietnia o godzinie 20:00 zapalamy wszystkie budynki, które się włączą na niebiesko, włącznie z Klasztorem Jasnogórskim. Co roku podświetlają się zaprzyjaźnione szkoły, instytucje, Miejski Dom Kultury. W tym roku mam informację, że nowy budynek na mapie, również hostel, który powstał w Częstochowie, również się zapali na niebiesko, ale tym będziemy się chwalić już po 2. kwietnia

– dodaje Roman Kowalczyk ze Stowarzyszenia Daj Mi Czas.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2023