Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wykład o filmowych kontekstach gender: „Frida”

Facebook Twitter

„Frida w kinie”, czyli o filmowych obrazach gender. Na wykład dr hab. Małgorzaty Radkiewicz, Centrum Promocji Młodych zaprasza już w czwartek (27.09). Willa Generała, godzina 18.00.

CPM zaprasza na wykład o filmowych kontekstach gender. Meksykańska malarka Frida Khalo jest bohaterką filmu Julie Taymor, w którym w epizodach pojawiają się także: Tina Modotti – fotografka oraz Josephine Baker – artystka sceniczna. Wokół tych trzech niezwykłych postaci reżyserka buduje barwną opowieść o kobiecości, znajdującej ekspresję w tańcu, malarstwie, etnicznym stroju. Taymor nawiązuje przy tym do tradycji kina oraz sposobów przedstawiania w nim i męskości, i kobiecości. Poprzez cytaty i przywołane konwencje odtwarza sposoby obrazowania gender – tożsamości płciowej, a jednocześnie poddaje je reinterpretacji. Fragment filmu Taymor stanie się podczas wykładu pretekstem do omówienia problematyki gender w kinie i sztuce. Zaprezentowane zostaną zarówno koncepcje teoretyczne, jak i ciekawe realizacje filmowe, pokazujące sposoby „męskich” i „kobiecych” bohaterów, obrazów, narracji.

dr hab. Małgorzata Radkiewicz – filmoznawczyni, adiunkt w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka licznych publikacji, zajmuje się problematyką tożsamości kulturowej oraz tożsamości płci (gender) we współczesnym kinie i w sztukach wizualnych czego wyrazem jest książka: „Władczynie spojrzenia”. O kinie i sztuce kobiet (2010). Założycielka i koordynatorka Podyplomowych Studiów z Zakresu Gender na Uniwersytecie Jagiellońskim. /A. Florczyk/, wstęp wolny.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj