Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Województwo Śląskie: Na jakie specjalizacje zawodowe jest zapotrzebowanie?

Facebook Twitter

Elektronik, elektryk, górnik, operator maszyn, kierowca, mechanik i fryzjer - to tylko część z dużej grupy zawodów na które zapotrzebowanie województwie śląskim jest największe.

fot. Aymanejed/pixabay.com

Już pod koniec 2019 roku specjalne zestawienie dało jasno do zrozumienia: najsłabiej na śląsku jest z fachowcami z branż technicznych. Elektrycy, elektromechanicy, elektromonterzy, kierowcy samochodów ciężarowych, kucharze czy mechanicy samochodowi należą do najszerszej grup deficytowej i to praktycznie na wszystkich lokalnych rynkach pracy w całym województwie śląskim.

W deficycie jest bardzo dużo zawodów. Wszystkie zawody związane z branżami budowlanymi: betoniarzy, zbrojarzy, spawaczy, elektryków czyli wszystko co wiąże się z budownictwem tym mieszkaniowym i przemysłowym. Mamy całą branżę związana z medycyną: lekarzy, opiekunów, osoby które mogą pomagać czy doradzać osobom zależnym. Mamy też nauczycieli – przede wszystkim praktycznej nauki zawodu – to jest spowodowane tym, że mamy w tej chwili duży nacisk zarówno ze strony systemu edukacji jak i samych pracodawców, żeby kształcić szerzej w okresie praktycznej nauki zawodu, dlatego Ci nauczyciele są w tej chwili rozchwytywani.

– mówił Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj