Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Węgiel w cenie regulowanej ustawą. Można składać już wnioski do Częstochowskiego Centrum Świadczeń

Facebook Twitter

W Częstochowie węgiel po preferencyjnych cenach będą sprzedawać firmy zajmujące się jego obrotem. Po zaświadczenie w sprawie zakupu już możemy się udać do Częstochowskiego Centrum Świadczeń. Gdzie kupimy z kolei węgiel?

fot. OnzeCreativitijd / pixabay.com

Ma być dostępny w składzie, który podpisze odpowiednią umowę:

Włodzimierz Tutaj: Organizacja sprzedaży przez firmy  nie wymaga podejmowania czasochłonnych działań organizacyjnych, nie będzie generować dodatkowych kosztów publicznych związanych m.in. z zakupem sprzętu, czy zatrudnieniem pracowników, będzie też mieć mniejszy wpływ na rentowność lokalnych podmiotów branży węglowej. Ustawa o preferencyjnym zakupie węgla dla gospodarstw domowych została podpisana. Zaawansowany już sezon grzewczy wymaga więc zaangażowania firm z branży, co da możliwość jak najszybszej realizacji zapisów tej ustawy.

Składy węgla będą musiały zawrzeć umowę z podmiotem wprowadzającym ten węgiel na rynek, w naszym przypadku to prawdopodobnie Polska Grupa Górnicza, zauważa Włodzimierz Tutaj – rzecznik w częstochowskim magistracie…

Włodzimierz Tutaj: Warunkiem jest oczywiście to, że węgiel będzie dostępny w stosownych terminach i ilości w wyznaczonych przez rząd przedsiębiorstwach określanych jako podmioty wprowadzające. To kilka największych firm państwowych z branży węglowej. Jeżeli chodzi o Częstochowę, Częstochowski skład lub składy węgla zainteresowane sprzedażą tańszego węgla będą więc zawierać umowę z jednym z tych podmiotów wskazanych dla naszego miasta. Dla naszego regionu, w tym Częstochowy prawdopodobnie będzie to Polska Grupa Górnicza. Tak wyniki z konsultacji z Wojewodą Śląskim.

Jeżeli chcemy kupić węgiel po preferencyjnej cenie gwarantowanej przez rząd, wniosek musimy złożyć w Częstochowskim Centrum Świadczeń. Urząd zamieszcza odpowiednie formularze na swoich stronach internetowych.

Włodzimierz Tutaj: Częstochowskie Centrum Świadczeń przyjmujące wnioski o dodatki węglowe, będzie zajmować się wydawaniem zaświadczeń dla mieszkańców, którzy zamierzają skorzystać z zakupu węgla w cenie regulowanej ustawą. Zaświadczenie potwierdzające otrzymanie dodatku węglowego lub uprawnienie do jego otrzymania będzie podstawą do zakupu tańszego węgla. We wniosku składanym w CCŚ trzeba też oświadczyć, że wnioskodawca ani żaden członek gospodarstwa domowego, nie nabyli paliwa stałego po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę.

Do tej pory do CCS wpłynęło blisko 14 tys. wniosków o dodatki węglowe, dodaje rzecznik UM Włodzimierz Tutaj. Zgodnie z rządowymi regulacjami, preferencyjnie kupimy na cały sezon 3 tony węgla, połowę zimowego zaopatrzenia jeszcze w tym roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024