Garniec Smaków

Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

We wtorek (06.07) ratownicy Grupy Jurajskiej GOPR ćwiczą wspólnie z ratownikami medycznymi

Facebook Twitter

Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej na dobre rozpoczął się sezon turystyczny. Jak mówią ratownicy Grupy Jurajskiej GOPR, w tym roku mają już za sobą dużą liczbę interwencji wśród miłośników wspinaczki i innych form jurajskiej turystyki.

fot. facebook.com/goprjura

Ich wzmożone siły są potrzebne właśnie latem, dlatego zainicjowano wspólne treningi z medykami z pogotowia:

Ratownicy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego oraz Jurajskiej GOPR przygotowują się do rozpoczętego właśnie sezonu turystycznego na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Ratownicy będą wymieniać się doświadczeniami. Ratownicy z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego przygotowali warsztaty medyczne dla ratowników Grupy Jurajskiej GOPR, z kolei koledzy z Jury uczą ratowników medycznych jak poruszać się w trudnym terenie.

Niewykluczone, że po pandemii turyści przeceniają swoje możliwości na szlakach, oceniają ratownicy z Jury. Mówi o tym też Iwona Wronka, rzecznik Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego na Śląsku. Do jakich wypadków najczęściej dochodzi wśród turystów na Jurze?

Najczęściej ratownicy wzywani są na pomoc do urazów kończyn, skręconych stawów skokowych, kolanowych czy przeciążonych mięśni. W większości wypadków takie działania kończą się przekazaniem poszkodowanego zespołowi Państwowego Ratownictwa Medycznego. Są jednak sytuacje, w których do chorego trzeba się dostać w trudno dostępne miejsce.

Stąd obie grupy: ratownicy z pogotowia oraz jurajscy GOPRowcy wymienią swoje doświadczenia. Dzisiaj (06.07.) wspólnie ćwiczą w Podlesicach, koło Zawiercia.

Te ćwiczenia ratowników górskich i medycznych to efekty porozumienia, jakie placówki zawarły w kwietniu tego roku. Chodzi o to, żeby wymienić się doświadczeniami. Warto dodać, że takim prawdziwym sprawdzianem współpracy górskich i medycznych ratowników była 2 i 3 fala pandemii. Ratownicy podkreślają, że w tym przypadku mogli liczyć na pomoc kolegów z Grupy Jurajskiej GOPR. Ratownicy górscy wyjeżdżali do interwencji medycznych. Ta współpraca będzie jeszcze łatwiejsza w przyszłości, dlatego że planowane jest by zespół z Kroczyc przeniósł się na stałe do siedziby Grupy Jurajskiej GOPR.

Grupy będą więc zacieśniać współpracę, mówi Iwona Wronka, rzecznik Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Dodajmy, że we wtorek koło Zawiercia ratownicy wspólnie ćwiczą m.in. transport rannego quadem oraz na noszach przy użyciu lin.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj