Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W październiku zwykle dochodzi do największej liczby wypadków. Policja przestrzega nie tylko kierowców

Facebook Twitter

Przed nami październik, zwykle obok sezonu wakacyjnego, jeden z najtragiczniejszych miesięcy na drogach. Kierowcy powinni zmienić swoją technikę jazdy i dostosowywać ją do często kapryśnej pogody.

Policyjna akcja „Świeć przykładem”
fot. slaska.policja.pl

Na mokrej nawierzchni, we mgle, albo przy wcześniej zapadającym zmroku przede wszystkim potrzebna jest kierowcom szybsza reakcja na manewry innych. O zagrożeniach mówi nam asp. Daniel Zych z częstochowskiej policji.

Daniel Zych: Warunki jesienno-zimowe, zawsze o tej samej porze, sprawiają, że na drogach jest niebezpieczniej. Szybko zapadający zmrok, pośpiech, zbytnia pewność siebie na przejściu dla pieszych, nie będąc dostatecznie widocznym sprawiają, że praktycznie codziennie w Polsce dochodzi do tragedii na drogach.

Śliskie nawierzchnie przy niskich temperaturach wkrótce wymuszą na nas zmianę opon na zimowe. O tej porze roku pojawiają się i inne problemy dla kierowców.

Daniel Zych: Kierowco! Zwiększ widoczność w swoim pojeździe. Odparuj i wyczyść swoje szyby przed jazdą, zwolnij przed przejściem dla pieszych i obserwuj uważnie drogę. Niestety policyjne statystyki są nieubłagalne i pokazują, że rocznie na naszych drogach ginie około 2,5 tysiąca osób.

fot. pixabay.com

Policja apeluje, aby szczególną ostrożność jesienią zachowywali nie tylko kierowcy, ale także piesi i rowerzyści.

Daniel Zych: Tak ważne jest, aby ciągle przypominać – odblaski po prostu ratują życie. Patrz co dzieje się wokół Ciebie i odłuż czasem telefon, gdy korzystasz z drogi czy chodnika. Przede wszystkim, daj się zobaczyć z daleka. Tu nie chodzi tylko o to, że za brak odblasku poza terenem zabudowanym grozi nam mandat – chodzi o nasze bezpieczeństwo i oto, aby nie zginąć pod kołami pojazdu poruszając się na tej drodze. Tak naprawdę żadne statystyki na świecie nie informują nas ile osób uratowało swoje życie nosząc odblaski.

Policja przypomina, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierowcę z odległości około 40 metrów. Dzięki odblaskom widoczność rośnie do około 150-200 metrów.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024