Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W Częstochowie upamiętniono antykomunistyczną organizację „Wolna Młodzież”

Facebook Twitter

Tablicę podczas specjalnej uroczystości odsłonięto w czwartek (4.03.) w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida. Została ufundowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.

fot. katowice.ipn.gov.pl

W wydarzeniu wziął udział m.in. dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej:

Ta tablica, którą dzisiaj odsłaniamy, tą tablicą oddajemy hołd uczestnikom tych zmagań sprzed kilkudziesięciu lat, ale tak naprawdę ta tablica jest dla Was. To Wy macie być opiekunami tej historii, tej pamięci, bo to jest opowieść o Was, o Waszych rówieśnikach, o rówieśnikach, którzy uczyli się w tych samych klasach, gdzie Wy dzisiaj pobieracie naukę, tylko opowieść sprzed kilkudziesięciu lat. Dzisiaj możecie żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Im takiej szansy nie dano.

„Wolna Młodzież” działała w Częstochowie w latach 1949-1953. Założyli ją uczniowie z ówczesnego Państwowego Liceum Pedagogicznego, które mieściło się w budynku obecnego IX LO przy ul. Jasnogórskiej. Organizacja nawiązywała przy tym do tradycji „Szarych Szeregów” i ruchu harcerskiego, z których wywodziła się część członków. Po uroczystości odsłonięcia tablicy, dalsza część uroczystości miała miejsce w Alei NMP 52, gdzie został otwarty „Przystanek Historia” – Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej im. gen. Janusza Gąsiorowskiego.

To miejsce dedykowane nie tylko młodzieży, ale także osobom w różnym wieku, ponieważ będą się tu odbywały – mam nadzieję – oczywiście w niedalekiej przyszłości zajęcia i wydarzenia, które dedykujemy także osobom w każdym wieku, pasjonatom historii, wykłady, prelekcje,prezentacje filmów, prezentacje książek wydawanych przez IPN i nie tylko przez IPN, spotkania autorskie, różnego rodzaju inicjatywy edukacyjne, warsztaty, bardzo wiele rzeczy, które związane są z edukacją, także wydarzenia rocznicowe, upamiętniające pewne wydarzenia, także naprawdę będzie – mam nadzieję – się działo

– zapowiada Adam Kurus z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Katowicach, opiekun „Przystanku Historia”. Co już udało się zgromadzić i co może przyciągnąć uwagę częstochowian?

Jak widać dookoła są książki, są wydawnictwa IPNu, są różnego rodzaju gry, bo IPN wydaje też bardzo dużo gier na bardzo dobrym poziomie i bardzo ciekawych. Mamy także zaplecze multimedialne, które pozwoli na prowadzenie zajęć edukacyjnych w takiej nowoczesnej formie. Oczywiście w następnych tygodniach będą już pierwsze inicjatywy. Wiadomo, że sytuacja w Polsce jest jaka jest, także nie wszystko możemy niestety organizować tak jakby było to normalnie, natomiast już 11 marca, czyli za tydzień w czwartek też będzie spore wydarzenie – 135 rocznica urodzin Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza. Będzie wykład profesora Wiesława Wysockiego.

„Przystanek Historia” zaprasza do swojej siedziby już od przyszłego tygodnia. Każdy może liczyć na pamiątkowy plakat. Na miejscu obowiązują oczywiście zasady reżimu sanitarnego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj