Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W Częstochowie trwa szeroko zakrojona kampania przeciwdziałania przemocy trwa

Facebook Twitter

25 listopada w naszym mieście rozpoczęła się akcja „16 dni przeciwko przemocy...". W tym czasie w Częstochowie prowadzone są wzmożone działania, których celem jest wsparcie osób doświadczających przemocy. 

Mówi Agata Wierny, pełnomocniczka Prezydenta Miasta do spraw równych szans:

Agata Wierny: W całym mieście zintensyfikowane dyżury specjalistów i specjalistek, do których w każdej chwili można zwrócić się w sytuacji, kiedy ktoś doznaje przemocy, zapytać co zrobić, jak się chronić. Samemu trudno czasem uporać się z tym, ale jest gro osób w Częstochowie, którzy wiedzą jak to zrobić. W tym czasie bardzo zachęcamy do tego, że jeśli wyjdzie komuś z naszego przemocometru, zmierzył się i wychodzi mu, że jest w relacji przemocowej, żeby nie tkwić dalej w takiej relacji, tylko zmierzyć się z tym i spróbować przetransformować te relację, być może ją zakończyć.

Miasto prowadzi działania zachęcające do skorzystania z narzędzia, dzięki któremu można szybko sprawdzić, czy nie jest się ofiarą przemocy w związku. Rozwiązanie w postaci „przemocometru” podpatrzono we Wrocławiu:

Ewa Aplas: W formie prostej linijki, miarki mamy przedstawione różnego rodzaju zachowania przemocowe. Siłą przemocometru jest to, że na samej górze tego narzędzia mamy zachowania, które promują właściwe relacje, właściwe zachowania w naszym związku, bez względu na to, czy jest to relacja romantyczna czy jest to relacja z przyjacielem/ przyjaciółką. Siłą przemocometru jest to, że pobudza nas do refleksji, kiedy sami z niego korzystamy, ale również tego, żeby zobaczyć, w jaki sposób możemy prawidłowo się komunikować, o czym warto rozmawiać, na co warto zwrócić uwagę w naszych relacjach z innymi

– dodaje Ewa Aplas wdrażająca podobne rozwiązania ze Wrocławiu. Przemocometr to narzędzie, które pomaga też uświadomić istniejące w rodzinie problemy. Jest stosowany w różnych krajach już od kilku lat:

Janka Baran: Ja rzeczywiście zapoznałam się z przemocometrem mieszkając we Francji i powiedziałam, że to jest to i musimy to mieć w Polsce. Projekt przemocometr był ofiarą własnego sukcesu, następnie został zaimplementowany w całej Francji. Dzisiaj to dobre narzędzie może trafić pod strzechy każdej osoby.

Ewa Aplas: W dzisiejszych czasach myślę, że gdzieś czasem jesteśmy zapędzeni i warto usiąść w zaciszu domowym i dzięki takiej miarce w sposób bardzo prosty, bardzo bezpieczny możemy sprawdzić

– mówią Janka Baran i Ewa Aplas. Częstochowskiej akcji w tym roku towarzyszy też spot pt. „Zmierz się z tym”. Kampania trwa od 25 listopada do 10 grudnia. Wspiera ją MOPS, Referat ds. przeciwdziałania uzależnieniom w Urzędzie Miasta i Częstochowskie Towarzystwo Profilaktyki Społecznej.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2024