Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Częstochowskie dyżury jeszcze do piątku

Facebook Twitter

Jeszcze do piątku (23.02.) jednostki prokuratury, sądy i policjanci zapraszają interesantów, którzy chcą skorzystać z konsultacji i pomocy prawnej w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. To doroczna akcja przygotowywana przez polski wymiar sprawiedliwości.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
fot.pixabay

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Tomasz Ozimek: We wszystkich prokuraturach zorganizowano specjalne dyżury. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jest organizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości od 2000 roku, a celem tej inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta jest związana z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.

fot.gov.pl

Inicjatywę aktywnie wspiera rok rocznie Prokuratura Okręgowa w Częstochowie oraz podległe jej prokuratury rejonowe, mówi prok. Tomasz Ozimek. Dyżurujące instytucje, które udzielą porad prawnych, znajdziemy w całym mieście:

Tomasz Ozimek: Takie dyżury zostały zorganizowane w Prokuraturze Okręgowej w Częstochowie, a także w dwóch prokuraturach rejonowych w Częstochowie, które mieszczą się przy ulicy Sikorskiego, w Prokuraturze Rejonowej przy ulicy Kilińskiego, a także w prokuraturach podległych, które mieszczą się w Lublińcu i w Myszkowie. Na stronie internetowej zamieściliśmy informację, która dotyczy miejsc i godzin przyjęć interesantów.

Można uzyskać informację, gdzie po pomoc powinni kierować się pokrzywdzeni w wyniku przestępstw, świadkowie przestępstw oraz członkowie ich rodzin. To też informacje z zakresu pomocy w przypadkach przemocy domowej czy sposobach radzenia sobie z problemami po fakcie przestępstwa. Tygodniowe obchody pozwalają ponadto zaczerpnąć informację o wsparciu z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości:

Tomasz Ozimek: Zgodnie z Kodeksem postępowania karnego pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Osobie takiej przysługuje szereg uprawnień procesowych, które zostały określone w Kodeksie postępowania karnego. Osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą także uzyskać wsparcie w ramach Ogólnopolskiej Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym. Wykaz placówek świadczących pomoc znajduje się na stronie internetowej Funduszu Sprawiedliwości.

Dodaje prok. Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Lista organizacji świadczących pomoc dostępna pod adresem- TUTAJ.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj